Крутильний маятник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відео роботи крутильного маятника
Розрахункова схема крутильного маятника

Крути́льний ма́ятник (торсіо́нний ма́ятник, оберто́вий ма́ятник) — це тверде тіло, закріплене на жорсткій підвісці (торсіоні), яке може здійснювати крутильні коливання під дією сил пружності деформації кручення підвіски.

Рівняння руху[ред. | ред. код]

При закручуванні маятника на кут θ згідно із законом Гука для деформацій зсуву виникає момент пружної сили, який намагається повернути маятник у положення рівноваги:

де  — момент сили, прикладеної до торсіона у Н·м;

 — відносний кут закручення у радіанах на метр довжини стрижня торсіона (рад/м);
 — константа вимірювана у Н·м²/рад, що носить назву жорсткість при крученні і характеризується добутком модуля зсуву (модуля пружності другого роду) та полярного моменту інерції: Жорсткість при крученні характеризує момент сили, що потрібен для скручування одиниці довжини стрижня (торсіона) на кут в один радіан.

Оскільки після закручування маятник буде здійснювати обертальний рух навколо своєї вертикальної осі, яка проходить через точку підвісу вздовж торсіона, то:

де  — кутове прискорення.

На основі цих рівнянь та увівши позначення , отримаємо диференціальне рівняння гармонічних коливань крутильного маятника:

Розв'язком цього рівняння є рівняння гармонічних коливань:

Період коливань крутильного маятника:

Використання[ред. | ред. код]

На основі крутильних маятників створюють чутливі механічні прилади. Саме за допомогою крутильного маятника вивчається, наприклад, гравітаційна взаємодія масивних тіл в лабораторних умовах і перевіряється закон всесвітнього тяжіння у субміліметровому масштабі.

Крутильним маятником є баланс — деталь балансирного механізму механічних годинників, обертальні коливання якого визначають точність їх ходу.

У 2005 році було опубліковане повідомлення про створення крутильного маятника на одній молекулі — одностінній вуглецевій нанотрубці[1][2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. J. C. Meyer, M. Paillet and S. Roth, Science, 309, 1539 (2005). Архів оригіналу за 1 жовтня 2007. Процитовано 20 січня 2013.
  2. Сконструирован крутильный маятник на одной молекуле [Архівовано 21 червня 2013 у Wayback Machine.] (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Курс фізики: Навч. посібник/ І. Р. Зачек, І. М. Кравчук, Б. М. Романишин та ін. ; За ред. І. Є. Лопатинського. Львів: «Бескид Біт», 2002. — 376 c.
  • Дідух Л. Д. Основи механіки: Посібник. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. — 304 с. ISBN 978-966-07-1817-3