Кільцеві структури
Кільцеві структури (рос. кольцевые структуры, англ. ring structures, нім. Ringstrukturen f pl) — геологічні утворення в плані кільцевої, округлої або овальної форми в кам'яній оболонці Землі та інших планетних тіл. Встановлюються загалом шляхом геологічного дешифрування космічних та аеровисотних знімків земної поверхні.
Кільцеві структури — різнорідні за генезисом і формою проявів на знімках геологічні об'єкти з центральною симетрією. Запропонована велика кількість класифікацій кільцевих структур. Загальноприйнято розділяти такі структури на:
- Тектонічні розділяють на позитивні (склепіння і куполи) і негативні (западини і мульди). До цього ж типу належать розриви і зони тріщин кільцевої і дугової форм в плані.
- Магматичні. Серед них виділяють структури, зумовлені нерозкритими або частково розкритими інтрузивними масивами, інтрузіями округлої форми або концентричної будови з ореолами контактово-змінених порід. Деякі структури відповідають кільцевим дайковим комплексам. У полях розвитку вулканічниз порід кільцеві структури виражені системою кільцевих і дугових тріщин біля вулканів центрального типу, кальдерами, вулкано-тектонічними підняттями і депресіями.
- Метаморфічні включають граніто-гнейсові куполи і овали.
- Імпактні або астроблеми, генеза яких до кінця не з'ясована — можливе як їх метеоритне походження, так і геологічне. До них належить більшість кільцевих структур, планетних тіл земної групи.
Окремою ланкою стоять гігантські кільцеві структури, так звані нуклеари діаметром у сотні і тисячі км, сформовані приблизно на ранніх стадіях утворення земної кори, можливо, під дією інтенсивного метеоритного бомбардування при завершенні акреції.
З вивченням кільцевих структур пов'язано виявлення невідомих раніше закономірностей у їх розміщенні, в тому числі компактного характеру над нерозкритими інтрузивними масивами, низькотемпературного оруднення, пов'язаного з вулкано-тектонічними кільцевими структурами, зональності оруднення по відношенню до кільцевих структур нуклеарної природи. Великі структури (або концентри) можуть відігравати важливу роль в локалізації зон нафтогазового накопичення і окремих родовищ нафти і газу. Тектонічні кільцеві структури часто служать індикаторами малоамплітудних піднять у платформених областях, перспективних щодо нафтогазоносності.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.
- (рос.) Кац Я. Г., Полетаев А. И., Сулиди-Кондратьев Е. Д. Кольцевые структуры лика планеты. — М.: Знание, 1989. [Архівовано 17 жовтня 2014 у Wayback Machine.]
Це незавершена стаття з геології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |