Кімон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Погруддя Кімона на узбережжі в Ларнаці

Кімон (грец. Κίμων, 504 до н. е., Афіни — 449 до н. е., Кітіон, Кіпр) — афінський полководець, стратег, що одержав значні перемоги під час греко-перських війн (при Еврімедонті, 469 до н. е.). Політичний суперник Фемістокла і Перікла.

Кімон був сином славетного афінського полководця Мільтіада та дочки фракійського царя Олори. З юних років воював проти персів, виявивши неабиякі військові здібності.

Обраний стратегом у 478—477 до н. е., брав участь разом з Арістідом в організації Делосского союзу. У 476—475 до н. е., будучи стратегом, здобув фортецю Ейон (Фракія), зайняв о. Скірос. Ці перемоги усталили політичне становище Кімона, який став володарем олігархічної угруповання (виступала проти демократизації державного ладу Афін) і політичним суперником Фемістокла, потім Перикла[1].

У 469 до н. е. здобув великі перемоги над персами у Малій Азії (захопив багато міст в Карії і Лікії, розбив персів біля гирла р. Еврімедонт). У 468 до н. е. витіснив персів з півострова Херсонесу фракійського. У 466—465 до н. е. придушив повстання союзників проти Афін на островах Наксос і Тасос.

Кімон був палким лаконофілом і у зовнішній політиці орієнтувався на Спарту. У 464 до н. е. наполіг на наданні допомоги Спарті в боротьбі з повсталих мессенцями. Однак спартанці з недовірою поставилися до афінського загону, тому він був відкликаний. У 461 до н. е. був підданий остракізму, тобто вигнанню з Афін. Близько 456 до н. е. повернувся в Афіни, знову брав участь у воєнних діях проти персів. У 449 до н. е. очолив морську експедицію проти персів, заволодів островом Кіпр, проте загинув під час облоги міста Кітіон. Перед битвою він наказав своїм офіцерам, у випадку його смерті, зберігати цей факт у таємниці. Вислів «Και Νεκρος Ενικα» («Навіть мертвий він переміг») стосується Кімона.

Біографію Кімона виклали Плутарх та Корнелій Непот. Силует Кімона зображено на емблемі футбольного клуба «АЕК» з Ларнаки.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]