Лазуренко Валентин Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лазуренко Валентин Миколайович
Lazurenko.JPG
Народився 13 вересня 1976(1976-09-13) (44 роки)
село Суботів Чигиринського району Черкаської області
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Місце проживання м. Черкаси
Діяльність історія, краєзнавство, народознавство
Alma mater Черкаський державний університет імені Богдана Хмельницького
Науковий ступінь доктор історичних наук
Нагороди
Почесний краєзнавець України
Медаль «70 років визволення України від фашистських загарбників»
Відмінник освіти України
Грамота Верховної Ради України
Заслужений працівник освіти України

Валентин Миколайович Лазуренко (*13 вересня 1976, село Суботів Чигиринського району Черкаської області) — український історик і громадський діяч, доктор історичних наук, професор, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету, Заслужений працівник освіти України, академік Академії наук вищої освіти України, почесний працівник туризму України, Почесний краєзнавець України, член Національної спілки журналістів України, член Національної спілки краєзнавців України, лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича, лауреат Черкаської обласної журналістської премії «Прометей», лауреат Премії імені народного вчителя О. А. Захаренка.

Освіта[ред. | ред. код]

 • Суботівська загальноосвітня середня школа імені Богдана Хмельницького Чигиринського району Черкаської області (1993);
 • Черкаський державний університет імені Богдана Хмельницького, історичний факультет (з відзнакою) (1998);
 • Аспірантура при кафедрі історії України Черкаського державного технологічного університету (2001).

2001 року захистив кандидатську дисертацію «Заможне селянство України в умовах НЕПу», а 2012-го — докторську дисертацію «Становлення та розвиток селянських фермерських господарств в Україні: соціально-економічний аспект (1921—1929 рр.)».

Професійна і громадська діяльність[ред. | ред. код]

1998 року працював вчителем історії та правознавства Суботівської загальноосвітньої школи I—III ступенів Чигиринського району Черкаської області. У 2001—2007 — викладач, доцент кафедри історії України ЧДТУ, з 2013 — професор цієї кафедри. У 2007—2012 рр. — доцент кафедри суспільних дисциплін і права ЧДТУ.

2003—2004 — заступник декана Факультету економіки та управління ЧДТУ, з 2005 по 2014  — помічник ректора з гуманітарної освіти та виховання. З 2014 — проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету.

Заступник голови Ради Наукового товариства істориків-аграрників м. Черкаси (з 2003), заступник голови правління Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (з 2003), член Ревізійної комісії НСКУ (з 2008), член Національної спілки журналістів України (з 2003), член Черкаського регіонального відділення Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам'яток історико-архітектурної спадщини імені Олеся Гончара (з 2002), член Черкаської обласної конкурсної комісії із присудження щорічної обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича (з 2006), член Правління Черкаської обласної організації Товариства Червоного Хреста (з 2005), член Осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка в Черкасах (з 2005), член Українського товариства істориків науки (з 2007), член Експертної ради Черкаського обласного центру еколого-натуралістичної творчості «Мала академія наук України» учнівської молоді (з 2008).

Наукові інтереси та доробок[ред. | ред. код]

В. М. Лазуренко першим в українській історичній науці (з 1999 р.) почав досліджувати проблему селянської заможності в українському селі в добу нової економічної політики (1921—1929 рр.). Автор ряду монографій по вищезаначеній проблемі: «Заможне селянство України в умовах НЕПу» (2003 р.), «Село. Хліб. Гроші. Податкова політика радянської влади в українському селі у період НЕПу» (2004 р.), «Куркуль чи господар? Селянська економіка як соціальна категорія» (2005 р.), «Український фермер в добу НЕПу» (2011 р.), «Українське фермерство: злет і падіння (1921—1929 рр.)» (2013 р.).

У 2004 р. започаткував видання серії науково-популярних книг "Бібліотека історичної пам'яті «Джерела Вічності». Мета серії — сприяти вихованню молоді, сучасних українців у морально-культурному національному дусі українства. На сьогодні побачили світ шість книг із згаданої вище серії — «Мудрість, дарована вікам» (2004 р.), «Каравани українського степу» (співавт., 2004 р.), «Від роду до роду. Громадський побут та життя українського селянства у другій половині XIX століття» (співавт., 2004 р.), «На перехресті епох. Богдан Хмельницький та його доба» (співавт., 2005 р.), «Хліборобські скарби. Створення, удосконалення і застосування землеробського інвентаря українським селянством» (співавт., 2007 р.), «Спадщина роду. Прізвища жителів Черкащини у назвах населених пунктів, держав, річок, морів, національностей» (співавт., 2011 р.).

Автор першого в історії Черкащини історико-краєзнавчого регіонального навчального посібника «Історія Чигиринщини (з найдавніших часів до сьогодення)» (2004 р.).

Автор наукового видання: «У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького. Поховання гетьмана України Богдана Хмельницького в Іллінській церкві у с. Суботів: від столітніх досліджень, легенд та міфів до сучасних наукових гіпотез» (2019 р.).

Автор (співавтор) понад 350 наукових праць, з них — 2 навчальні посібники, 10 монографій, 25-х науково-популярних книг.

У 2006 р. започаткував проведення в Чигиринському районі Черкаської області учнівських історико-краєзнавчих конференцій "Чигиринщина в історії України. Вже проведено сім конференцій з виданням збірників робіт. Цими конференціями професором В. М. Лазуренком започатковано актуальний для сьогодення шкільний краєзнавчо-виховний патріотичний рух, формою якого є проведення історико-краєзнавчих учнівських конференцій, із залученням до їх роботи науковців вищих навчальних закладів Черкащини та працівників музейних та бібліотечних установ регіону.

Голова конкурсної комісії з присудження Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича (рішення сесії Черкаської обласної ради № 32-4/VI від 27.06.2014 р.).

У 2014 р. створив в ЧДТУ Центр національно-патріотичної гідності. У 2017 р. започаткував проведення на базі ЧДТУ Обласного Фестивалю-конкурсу юнацької творчості «Крила».

Підготував, як науковий консультант одного доктора історичних наук, та як науковий керівник, сімох кандидатів історичних наук.

З 2016 р. — експерт Наукової ради Міністерства освіти і науки України  у секції «Cоціально-історичні науки».

Значну увагу приділяє поширенню знань про історію черкаського краю та історії України в цілому. Постійно виступає на сторінках всеукраїнської та обласної преси, бере участь у тематичних передачах на радіо та телебаченні. Учасник регіональних, всеукраїнських, міжнародних наукових конференцій, симпозіумів, історичних читань, тощо.

В наукових публікаціях В. М. Лазуренка та його виступах в засобах масової інформації висвітлюються різні аспекти історії України, порушуються актуальні проблеми патріотичного виховання і формування національної свідомості громадян.

Член редакційних колегій наступних історико-краєзнавчих серійних видань на теренах Черкащини: «Подвижники краєзнавства Черкащини»; «Велика Вітчизняна війна 1941—1945 рр. та Черкащина»; «Черкащина в контексті історії України»; «Краєзнавство Черкащини»; «Чигиринщина в історії України».

Основне коло наукових інтересів — аграрна історія України, історичне краєзнавство, туристичне краєзнавство, народознавство.

Нагороди[ред. | ред. код]

 •  1999—2001 — навчаючись в аспірантурі Черкаського інженерно-технологічного інституту (відповідно до протоколу № 5/3-6 Міністерства освіти України від 28 квітня 1999 р. та постанови № 2 від 29 квітня 1999 р. Президії Комітету по Державних преміях України в галузі науки і техніки) отримував стипендію Кабінету Міністрів України для молодих учених;
 • 2004 — Диплом Першого ступеня Всеукраїнського літературно-творчого конкурсу «Тобі, XXI століття» та Фестивалі мистецтв — 2004;
 • 2005 — Лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича;
 • 2006 — Лауреат Черкаської обласної журналістської премії «Прометей»;
 • 2006 — Почесний знак Національної спілки журналістів України «Почесний журналіст України»;
 • 2010 р. — Диплом Почесного громадянина села Суботів Чигиринського району Черкаської області (рішення сесії Суботівської сільської ради № 33-/V від 23 липня 2010 р.);
 • 2010 — Відзнака Міністерства культури і туризму України «Почесний працівник туризму України»;
 • 2011 — Почесне звання Національної спілки краєзнавців України «Почесний краєзнавець України»;
 • 2011 — Лауреат Премії імені народного вчителя О. А. Захаренка;
 • 2013 — Грамота Державної служби туризму і курортів Міністерства культури і туризму України;
 • 2014 р. — Відзнака Президента України — медаль «70 років визволення України від фашистських загарбників»;
 • 2016 р. — Відзнака Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти»;
 • 2017 — За вагомий внесок у розвиток науки та освіти, плідну науково-педагогічну діяльність, підготовку висококваліфікованих фахівців, сумлінну працю та високий професіоналізм нагороджений державною нагородою — Грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед Українським народом» (Розпорядження Голови Верховної Ради України № 389-к від 30 червня 2017 р.).
 • 2019 р. — Диплом лауреата I премії конкурсу «Краще видання року» Національної Академії наук вищої освіти України за працю «У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького. Поховання гетьмана України Богдана Хмельницького в Іллінській церкві у с. Суботів: від столітніх досліджень, легенд та міфів до сучасних наукових гіпотез» у номінації «Монографії».
 • 2019 р. — медаль «Гордість Черкащини» (рішення Черкаської обласної державної адміністрації від 11.12.2019 р.).
 • 2019 р. — Медаль ім. Івана Івановича Огієнка (посвідчення № 009; рішення президії Національної Академії наук вищої освіти України від 14.12.2019 р., протокол № 4).
 • 2020 р. — почесне звання Заслужений працівник освіти України[1] (Указ Президента України 186/2020 від 15 травня 2020 р.; за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм).

Джерела[ред. | ред. код]

 • Лазуренко Валентин Миколайович // Українські історики XX ст. Біобібліографічний довідник. Серія «Українські історики». — К.: Інститут історії України НАН України, 2006. — Вип.2. Ч.3. — С.113 — 114.
 • Лазуренко Валентин Миколайович // Черкащина: Універсальна енциклопедія. Докум.-пуб., наук. фотоіл. істор. вид. / Авт.-упоряд. Віктор Жадько. — К.: ВПК «Експрес-Поліграф», 2010. — С. 507—508.
 • Валентин Миколайович Лазуренко. Біобібліографічний довідник /автор-упорядник к.і.н., доц. Вовкотруб Ю. М. — Черкаси, 2008. — 38 с.
 • Відомі люди Чигиринщини // Чигиринські вісті. — 2002. — 19 червня. — № 49. — С. 3 — 4.
 • Вовкотруб Ю. М., Стрижак Є. М. Призваний історією, покликаний майбутнім. Валентин Лазуренко: науковець, історик, краєзнавець, людина. Біобібліографічний довідник. — Черкаси: «Вертикаль», видавець ПП Кандич С. Г., 2006. — 144 с.
 • Лазуренко В. М. Становлення та розвиток селянських фермерських господарств в Україні: соціально-економічний аспект (1921—1929 рр.). Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук за спеціальністю 07.00.01 — історія України. — ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди». — Переяслав-Хмельницький, 2012. — 44 с.
 • Люди наші — гордість наша. Лазуренко Валентин Миколайович // Чигиринські вісті. — 2005. — 2 березня. — С. 3.
 • Морозов А. Г. Валентин Лазуренко — автор актуального для сьогодення дослідження // Студентський меридіан. — 2003. — липень. — № 7(8). — С. 3.
 • Реєнт О. П. З любов'ю і шаною до рідної землі. Вийшла у світ книга Валентина Лазуренка «Історія Чигиринщини (з найдавніших часів до сьогодення)» // Чигиринські вісті. — 2005. — 2 березня. — С. 3 — 4.
 • Стрижак Є. М., Фрей Л. В. Почесний громадянин сіл Суботів та Новоселиця Чигиринського району // Чигиринщина: історія і сьогодення. Матеріали науково-практичної конференції 30 вересня — 1 жовтня 2010 р. — Черкаси: «Вертикаль», 2011. — С. 365—371.
 • Висоцька Н. Патріотизм починається з усвідомлення належності до свого роду, знання історії рідного краю й поваги до народних традицій // Нова Доба. — 2013. — 2 квітня. — С. 6. 
 • Титаренко Л. «Мій край орлиний, Чигирине…» // Голос України. — 2005. — 30 березня. — № 57. — С. 12.
 • Учені Черкаського державного технологічного університету. — Черкаси: «Бізнес-стиль», 2012. — С. 161—163.
 • Коваль І. Валентин Лазуренко про археологічні знахідки на городі, зустріч із Богданом Хмельницьким та найяскравіший дитячий спогад // Нова Доба. — http://novadoba.com.ua/31740-valentyn-lazurenko-pro-arkheologichni-znakhidky-na-gorodi-zustrich-iz-bogdanom-khmelnyckym-ta-nayyaskravishykh-dytyachyy-spogad.html
 • Лазуренко Валентин Миколайович / Краєзнавці Черкащини: біобібліографічний довідник / упорядники: В. М. Мельниченко, Г. М. Голиш. — Черкаси: Вертикаль, 2016. — С. 105—107.
 • Проректора ЧДТУ нагородили Грамотою Верховної Ради / http://procherk.info/news/7-cherkassy/56680-prorektora-chdtu-nagorodili-gramotoju-verhovnoyi-radi
 • Квятковська О. В. Черкаський професор презентував авторську книгу про пошук крипти Богдана Хмельницького // Сільські обрії. — 2019. — 11 вересня. — 2019. — №. 35 (12669). — С. 5.
 • У пошуках крипти Богдана Хмельницького // Черкаський край. — 2019. — 11 вересня. — № 40 (20282). — С. 4.
 • Мельниченко В. М. Історія пошуку усипальниці великого гетьмана України. Рецензія на книгу: Лазуренко В. М. У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького / В. М. Лазуренко. — Черкаси: Вертикаль, 2019. — 76 с.: фото. Бібліотека історичної пам'яті «Джерела вічності» // Вісник Черкаського університету. Серія: Історичні науки. Випуск 2. — Черкаси: Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, 2019. –  С. 123—125.
 • Професор ЧДТУ презентував авторську книгу про пошук крипти державотворця Хмельницького
 • Ймовірне місце поховання Богдана Хмельницького на Черкащині
 • Де знайшли ймовірне місце поховання Богдана Хмельницького: заява істориків
 • Дослідники натрапили на могилу Богдана Хмельницького
 • Про історичну правду як базис українського державотворення говорив професор ЧДТУ Валентин Лазуренко на міжнародній конференції
 • Проректора ЧДТУ відзначили медаллю «Гордість Черкащини»
 • Праця професора ЧДТУ визнана «Кращим виданням 2019 року» Національної академії наук вищої освіти України
 • Професора черкаського вишу нагородили медаллю імені Івана Огієнка
 • Професор ЧДТУ Валентин Лазуренко розповів про вплив історичних подій на державотворення України у телеефірі ТРК «Ільдана» // https://chdtu.edu.ua/news/item/13557-profesor-chdtu-valentyn-lazurenko-rozpoviv-pro-vplyv-istorychnykh-podii-na-derzhavotvorennia-ukrainy-u-teleefiri-trk-ildana
 • Проректор ЧДТУ Валентин Лазуренко став заслуженим працівником освіти України // https://pro-vincia.com.ua/novini/news_osvta/49571-prorektor-chdtu-valentin-lazurenko-stav-zasluzhenim-pracvnikom-osvti-ukrayini.html
 • Професору ЧДТУ Валентину Лазуренку присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України» // https://chdtu.edu.ua/news/item/14154-profesoru-chdtu-valentynu-lazurenku-prysvoieno-pochesne-zvannia-zasluzhenyi-pratsivnyk-osvity-ukrainy
 • Проректора Черкаського державного технологічного університету відзначено почесним званням // http://vycherpno.ck.ua/prorektora-cherkaskogo-derzhavnogo-tehnologichnogo-universitetu-vidznacheno-pochesnim-zvannyam/
 • Президент відзначив черкаського професора // https://18000.com.ua/strichka-novin/prezident-vidznachiv-cherkaskogo-profesora/
 • Президент відзначив черкаського проректора почесним званням // https://suspilne.media/34234-prezident-vidznaciv-cerkaskogo-prorektora-pocesnim-zvannam/
 • Черкаський науковець отримав звання Заслуженого // https://novadoba.com.ua/61836-cherkaskyy-naukovec-otrymav-zvannya-zasluzhenogo.html
 • Проректор черкаського вишу отримав відзнаку від Зеленського // http://zmi.ck.ua/sotsium/prorektor-cherkaskogo-vishu-otrimav-vdznaku-vd-zelenskogo.html
 • Заступнику голови Черкаської обласної організації НСКУ Валентину Лазуренку присвоєно почесне звання “Заслужений працівник освіти України” // http://nsku.org.ua/?p=15404#more-15404

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ Президента України від 15 травня 2020 року № 186/2020 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня науки »

Посилання[ред. | ред. код]