Лукум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лукум
T Honey.jpg
Шматочки лукуму
Тип Десерт
Походження Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg Османська імперія
316 ккал (1323 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
0,8 г
0,7 г
Глікемічний індекс 75 (високий)
Різні сорти лукуму на вітрині стамбульського магазину

Луку́м (локу́м; тур. rahat-lokum — це східний кондитерський виріб з цукру, борошна, крохмалю, можливо з додаванням горіхів або без горіхів. Назва цих солодощів походить від араб. رَاحَة الْحُلْقُوم‎, rahat-al-luqum — буквально «комфортні (приємні, зручні) шматочки». Арабське слово «раха(т)» (в якому закінчення «т» в називному відмінку в розмовній мові не вимовляється, в літературній читається, як «тон») — буквально означає «ніга, задоволення», «приємний, комфортний відпочинок», та слова «лукма(т)», в однині жіночого роду, яке означає буквально «шматочок», а в множині звучить, як «лукум», й перекладається, відповідно, як «шматочки».

Інгредієнти змішуються в різних пропорціях, від пропорцій залежить більш ніжна, або більш туга консистенція солодощів. В залежності від сорту, для об'єднання інгредієнтів використовують воду або сік, додають різні горіхи (фісташки, мигдаль, грецький горіх). Найпоширеніший рахат-лукум, який в Україні відомий під назвою «лукум».

В арабських країнах ці солодощі відомі під назвою — «раха(т)» (закінчення «т» пишеться, вказуючи на жіночий рід, але не вимовляється в називному відмінку, а в інших відмінках вимовляється, наприклад: «рахатті» — «мій комфорт, моя ніга»; «рахтек» — «твій комфорт» (при зверненні до чоловіка), «рахатукі» — «твій комфорт» (при зверненні до жінки). Найкращий спосіб вживати ці солодощі (тільки м'якої консистенції) — разом з тонким, не дуже солодким печивом з пісочного тіста, наприклад, таким як несолоні крекери, печиво «Марія», або «Зоологічне».

Історія[ред. | ред. код]

Рахат-лукум був вперше створений турецьким кондитером Алі Мугиддін Хаджі Бекиром в Стамбулі наприкінці XVIII ст..

Посилання[ред. | ред. код]