Глікемі́чний і́ндекс (ГІ) — це показник, який відображає, з якою швидкістю той чи інший харчовий продукт розщеплюється в організмі людини і перетворюється на глюкозу — головне джерело енергії. Чим швидше розщеплюється продукт, тим вищий його глікемічний індекс. За еталон була прийнята глюкоза, глікемічний індекс якої дорівнює 100. Всі інші показники порівнюються з глікемічним індексом глюкози.
Глікемічний індекс — це важливий показник, який враховують при складанні дієт для людей з цукровим діабетом та надлишковою вагою.
Для більшості людей їжа з низьким глікемічним індексом бажаніша. Повільне засвоєння їжі, поступові підйом і зниження рівня цукру в крові при низькому ГІ допомагають людям з діабетом контролювати концентрацію глюкози в крові. Виняток становлять тільки спортсмени, для яких їжа з високим ГІ може бути корисною під час і після змагань — вона допомагає швидко відновити сили. Їжа з низьким ГІ, вжита за 2 години до змагань, може допомогти спортсменам, забезпечуючи м'язи повільно вивільнюваною енергією. Такий же ефект може допомогти здоровим людям схуднути. Глікемічний індекс прийнято ділити на низький (10-40), середній (40-70) і високий (понад 70). На упаковках вітчизняних продуктів знайти згадку про ГІ практично неможливо, але в країнах ЄС його часто вказують. Приміром, шоколадний батончик — 70, гамбургер — 85, морозиво — пломбір в шоколаді — 70, шоколад чорний (70 % какао) — 22, шоколад молочний — 70, томатний сік — 15, виноградний (та інші фруктові соки без цукру) — приблизно 46-48, в більшості м'ясних і рибних продуктів ГІ менше 10.