Лінотип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лінотипна машина «Linotype» модель «6 c S Quick», Німеччина, (1965)
Лінотипна матриця

Лінотип (англ. Linotype, від англ. «line of type» — рядок літер) — вид набірної рядковідливної машини, яка складала й відливала суцільні рядки тексту.

Лінотип винайдений 1884 (патент отриманий 26 серпня 1884) німецько-американським інженером Оттмаром Мергенталером. Конструктивно лінотип складався з клавіатури, магазинів з наборами лінотипних матриць, верстатки, в якій формувалася рядок, і відливного апарата.

Оператор лінотипа за допомогою клавіатури набирав рядки тексту з окремих буквених матриць (з рельєфним зображенням символів) і пробільних клинів, що дозволяють регулювати ширину міжслівних прогалин. Набраний рядок служив формою для відливання лінотипного рядка з металу (типографського сплаву — гарту). З відлитих рядків версталася друкарська форма, а матриці й клини, що становлять набірний рядок, автоматично поверталися в спеціальні сховища (магазини лінотипа) для повторного використання.

Лінотип широко використовувався у поліграфії до 1980-х років, поки не з'явилися технології фотонабору й комп'ютерної верстки.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]