Малі та середні підприємства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Малі та середні підприємства (МСП; англ. Small and Medium-sized Businesses (SMB), Small and Medium-sized Enterprises (SMEs)) — назва групи підприємств, які не перевищують визначені показники (див. також середній клас). В іншому випадку їх зараховують до великих підприємств. Класифікація здійснюється здебільшого незалежно від правової форми підприємства.

Визначення[ред.ред. код]

Визначення Європейської Комісії[ред.ред. код]

Не існує офіційного чи загальноприйнятого визначення МСП. Більш-менш визнаним вважається визначення Європейської Комісії в залежності від кількості працівників, річних балансу та обороту. Проте, підприємства не вважаються МСП, якщо інші компанії, що не належать до зазначеної категорії, володіють понад 25 % капіталу.

Тип підприємства Кількість
працівників
  Річний оборот
(в млн. євро)
  Річний баланс
(в млн. євро)
Дуже мале підприємство
< 10
та
≤ 2
або
≤ 2
Мале підприємство
< 50
та
≤ 10
або
≤ 10
Середнє підприємство
< 250
та
≤ 50
або
≤ 43

В Україні[ред.ред. код]

Визначення МСП в Україні

Мікропідприємство Мале Середнє Велике
Кількість працівників ≤ 10 осіб ≤ 50 осіб Компанії, що за своїми ознаками не можуть бути класифіковані як малі або великі підприємства ≥ 250 осіб
Річний дохід ≤ 2 млн. євро ≤ 10 млн. євро ≥ 50 млн. євро

Джерело: Господарський кодекс України

У вітчизняному законодавстві це питання регулюється п. 3 статті 55 Господарського кодексу України.

"Суб’єктами малого підприємництва є:

- фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

- юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Суб’єктами великого підприємництва є юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Інші суб’єкти господарювання належать до суб’єктів середнього підприємництва."[1]

Малі і середні підприємства є важливим чинником соціальної стабільності в Україні, адже вони забезпечують зайнятість та доходи значного числа громадян. Вони формують відчутну частину доходів місцевих бюджетів. При цьому вони не так залежні від кон'юктури зовнішніх ринків та валютних коливань, а також гнучкі та швидко адаптуються до нових умов.

Альтернативні визначення[ред.ред. код]

Визначення звучать по-різному в різних країнах, але в більшості випадків виділення того чи іншого типу підприємства відбувається в залежності від кількості зайнятих. Як правило, вважається, що в МСП повинні бути зайняті менше 500 чоловік, хоча в деяких країнах ця цифра менше — 300 чи 100 чоловік. У деяких країнах умови відрізняються для промислових підприємств і підприємств сфери послуг; у цьому випадку підприємства сфери послуг, як правило, повинні бути менше промислових підприємств. У деяких країнах існує розходження між автономними МСП і тими, котрі пов'язані з великим підприємством чи промисловою групою, чи також МСП виділяють на основі структури управління (наприклад, власник особисто займається всіма справами фірми чи підприємство є сімейним). Зрештою, статистичні визначення МСП часто відрізняються від визначень, розроблених для проведення економічної політики; наприклад, хоча фірма зі штатом 600 чоловік може не відноситися до МСП у статистичних цілях, вона може мати право брати участь у суспільних програмах підтримки МСП. Основною характеристикою МСП є «невелике» у тому розумінні, що підприємство не відноситься до 10 чи 20 відсотків найбільших фірм на ринку чи в галузі промисловості.

Значення МСП[ред.ред. код]

Малі та середні підприємства є «хребтом» розвинених економік. Наприклад, в ЄС МСП становлять 99 % усіх підприємств та забезпечують 65 млн людей робочими місцями (наприклад, в німецьких МСП працює 68,3 % всіх працівників цієї країни, які підлягають під соціальне страхування). Від них також виходить основний імпульс в ринковій економіці в зв'язку зі своїми інноваційними прагненнями. Враховуючи значення МСП, а також обмежений доступ до капіталу (який додатково ускладнюється впровадженням «Базель ІІ»), держава зобов'язана підтримувати цей підприємницький сектор. Захист інтересів МСП на політичному рівні здійснюються зазвичай торговою палатою, яка також проводить роз'яснювальну роботу з МСП, сприяє налагодженню міжнародних контактів між її членами. В Україні МСП перебувають в жалюгідному становищі. Це пов'язано не стільки із низьким розвитком економіки, а скільки із їх, можливо й зумисним, недосконалим регулюванням. За оцінками експертів, до кінця 2011 року кількість приватних підприємців, що припинили діяльність, буде становити 250—300 тис.(http://zik.com.ua/ua/news/2011/04/20/283775).

МСП в Україні[ред.ред. код]

В Україні сектор МСП охоплює 99,9% від загальної кількості (1,97 млн.) підприємств та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих станом на 2015 рік.[2]

Кількість суб’єктів господарювання з розподілом за їх розміром:[2]

Разом Великі Середні Малі (без мікро) Мікро
2010 2183928 586 21338 68316 2093688
2011 1701620 659 21059 71083 1608819
2012 1600127 698 20550 68103 1510776
2013 1722070 659 19210 65021 1637180
2014 1932161 497 16618 55159 1859887
2015 1974318 423 15510 47555 1910830

Джерело: Державна служба статистики України

Портали для розвитку Малих та Середніх Підприємств[ред.ред. код]

В Україні створено декілька порталів, що надають важливу та актуальну інформацію для розвитку Малих та Середніх Підприємств.

1. "Національна платформа МСБ" підтримує тільки ініціативи, котрі є важливими для всього малого та середнього бізнесу і спрямовані на покращення становища МСБ в Україні в цілому. Вільна від впливу будь-яких політичних партій. Постійно аналізує бізнес-середовище та ініціює заходи щодо його покращення. Вивчає законодавчі ініціативи щодо зміни регуляторного середовища та забезпечуємо врахування відповідними органами влади позиції МСБ на етапі підготовки рішень.

2. "Все для розвитку Малих та Середніх Підприємств" спрощує пошук життєво-необхідної інформації для розвитку Вашого бізнесу. Фундаментом сайту є розділ Довідник, де копітко зібрано важливі матеріали про те, де знайти фінансування, як захистити Ваш бізнес, як ефективно організувати підприємницьку діяльність навіть за відсутності жодної підтримки, та багато іншого. В розділі Новини на Вас очікують актуальні репортажі із бізнесового життя України та досвід ефективного ведення бізнесу в інших країнах. Цей веб-портал допоможе Вам зрозуміти навіщо Ви займаєтесь своїм бізнесом, які Ваші життєві приорітети: що важливіше, бути щасливим чи багатим.

3. "Союз підприємців поляків України", як лідер польського громадського підприємницького руху в Україні, підтримує курс інтеграції українського народу до європейськогої спільноти. Формує позитивне сприйняття представників польської спільноти суспільством України. Надає допомогу членам СППУ з питань якості та конкурентноздатності їх продукції.

4. "Європейська Бізнес Асоціація" була заснована в 1999 році за підтримки Європейської Комісії в Україні. З того часу ми виросли до найбільш впливового та найчисельнішого об’єднання бізнесу в Україні. Ми працюємо для того, аби дати своїм компаніям можливість спільними зусиллями вирішити важливі для інвестиційного клімату України питання та покращити його на користь індустрії, суспільства, економіки та країни в цілому.

5. Інформаційний портал "Власна справа" покликаний допомогти починаючим підприємцям розпочати свій бізнес і відкрити власну справу з нуля при відсутності досвіду й великих фінансових можливостей. Тут ви знайдете прості й зрозумілі відповіді на питання: навіщо відкривати свою справу, де знайти й скачати готові бізнес-плани, як краще зареєструвати свій бізнес, як знайти приміщення, де знайти співробітників і багато інших питань, пов'язаних з організацією бізнесу. Також для вас працює бізнес-форум "Власна справа", де ви зможете задати наболілі питання або ж взяти участь в обговоренні різних тем.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]