Мирний (шлюп)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шлюп «Мирний»
Технічна характеристика
Довжина 120 футів (36.6 м)
Ширина 30 футів (9,15 м)
Осадка 15 футів (4,6 м)
Водотоннажність 530 т
Швидкість до 10 вузлів
Екіпаж 72 чол.
Озброєння 20 гармат

Шлюп «Ми́рний» — вітрильник військовий шлюп, корабель 1-ої антарктичної навколосвітньої експедиції 18191821 рр. Російської імперії, що відкрила Антарктиду (у складі експедиції також був шлюп «Восток»).

Історія[ред.ред. код]

Монета

На Олонецькій верфі в Лодейному полі біля Петербургу в 1818 році будувалося для флоту допоміжне судно «Ладога».

Прагнучи прискорити відправлення високоширотної експедиції в Антарктиду вирішили не будувати нове судно, а використати «Ладогу». При включенні судна до складу військово-морського флоту йому дали нову назву «Мирний» і відразу ж приступили до перебудови. Роботами керував командир «Мирного» М. П. Лазарєв.

Доточуванням штульців у шлюпа подовжили кормову частину, на форштевні поставили княвдигед, додатково обшили корпус — дюймовими дошками, міцно закріпивши їх мідними цвяхами.

Корпус ретельно проконопатили, а підводну частину, щоб вона не обростала водоростями, покрили мідними листами. Усередині корпусу поставили додаткові кріплення на випадок дії крижин, соснове кермо було замінене дубовим. Раніше поставлений стоячий такелаж, ванти, штагі і інші снасті, зроблені з низькосортного прядива, були замінені міцнішими, вживанішими на кораблях військово-морського флоту.

Шлюп «Мирний» був трищогловим двопалубним кораблем.

Пам'ять[ред.ред. код]

У 1994 році в серії «Перша російська антарктична експедиція», випущена пам'ятна монета Перша російська антарктична експедиція Шлюп «Мирний».

Література[ред.ред. код]

  • Морской Энциклопедический Словарь, Л-д, «Судостроение», 1991, ISBN 5-7355-0280-8.

Посилання[ред.ред. код]