Мореснет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 50°43′48″ пн. ш. 6°00′54″ сх. д. / 50.73° пн. ш. 6.015° сх. д. / 50.73; 6.015

Неофіційний прапор Мореснет (1883)
Герб Мореснет на мореснетській поштовій марці (1867)
Точка перетину кордонів трьох країн:
1.Німеччина
2.Нідерланди
3.Бельгія
4.Нейтральний Мореснет (зараз територія Бельгії)
Схема 1. Місцезнаходження та околиці Нейтрального Мореснет.
На схемі:
a — межа Бельгії та Нідерландів (з 1843);
b — дорога з Ахена в Льєж;
c — межа Бельгії — Німеччині (з 1919)
Схема 2. Мореснет на карті Європи (позначений червоним)

Мореснет (Морне) або Нейтральний Мореснет (Нейтральне Морне) (нід. Neutraal Moresnet, нім. Neutral-Moresnet, фр. Moresnet-Neutre) — нейтральна територія, кондомініум площею близько 3,5 км², який існував в 1816-1920. Розташована на відстані 7 км на північний захід від Аахену, південніше Валсербергу, де зараз перетинаються кордони Німеччини, Бельгії та Нідерландів[1].

Назва[ред. | ред. код]

Назва має різні вимови, оскільки саме по собі воно — французького походження, проте населення Мореснет вимовляє його відповідно до німецьких або нідерландських мовних норм.

Історія[ред. | ред. код]

По закінченні французької окупації в 1816 Об'єднане королівство Нідерландів та Пруссія вирішили не сперечатися через цей клаптик землі та влаштувати тут нейтральну зону, яка спочатку управлялася спільно цими державами, а в 1830, коли Бельгія отримала незалежність від Нідерландів, бельгійці замінили голландців в управлінні Мореснет (хоча формально Нідерланди ніколи не поступалися своїх претензій).

У 1859 Мореснет отримав велику ступінь самоврядування завдяки установі муніципальної ради з 10 членів, а також призначенням мера, але мешканці не мали права голосу[2]. Сюди направлялися біженці з різних країн, в Мореснет не було поліції, населення вважалося особами без громадянства, зате у території був свій прапор та герб. І лише після Першої світової війни, в 1919 по Версальському договору Нейтральний Мореснет відійшов Бельгії.

Теперішній час[ред. | ред. код]

Залишки Нейтрального Мореснет сьогодні можна виявити поряд з Валсербергом. У точці перетину кордонів Німеччини, Нідерландів та Бельгії досі є сектор Мореснет, хоча він і належить зараз Бельгії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]