Море Шамплена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Море Шамплена

Море Шамплена — колишня тимчасова вузька морська затока Атлантичного океану, паратропічне, або континентальне море, створене відступаючими льодовиками наприкінці останнього льодовикового періоду. Воно колись займало територію сучасних канадських провінцій Квебек і Онтаріо , а також частково американських штатів Нью-Йорк і Вермонт[1].

Під час останнього льодовикового максимуму Лаврентійський льодовиковий щит під своє вагою продавив під собою гірську породу. В після льодовиковий час відбувся ізостатичний підскок, проте цей процес вельми повільний і в місцях найбільшого навантаження поверхня має U-подібну форму або підкови. Коли процес ізостазії тільки-но розпочався долини річок Святого Лаврентія і Оттави, як і сучасне озеро Шамплейн, перебували нижче рівня моря і зазнали затоплення, коли лід вже не заважав водам океану[2].

Це море існувало приблизно з X по VII тисячоліття до Р. Х. і постійно зменшувалося, так як суходіл поступово піднімався над рівнем моря. У максимальному розмірі море врізалося вглиб материка на південь до озера Шамплейн, а на захід приблизно до сучасної Оттави (Онтаріо)[3] . У цей час море живилося тагнувшими льодовиками. За оцінками, море мало максимальну глибину 150 м.

В даний час про це море свідчать скам'янілості китів (білух, смугачів і гренландських китів) і морські раковини, знайдені біля міст Оттава (Онтаріо) і Монреаль (Квебек), Стародавні берегові лінії в колишніх прибережних регіонах і поклади ледського мулу. Видима давня берегова лінія знаходиться приблизно в 40 км на північний схід від гори Пакенхем (Онтаріо) і відома нині як ескарп Ердлі на пагорбах Гатіно в провінції Квебек.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lake Champlain Basin Atlas: Geology Page. Архів оригіналу за 20 липня 2008. Процитовано 12 грудня 2014. 
  2. Paleoceanography of the Champlain Sea, Hanover Park, Canada. Архів оригіналу за 21 грудня 2004. Процитовано 12 грудня 2014. 
  3. Barnett, P.J. 1988. History of the northwestern arm of the Champlain Sea. Pp 25-36 in Gadd, N.R. (ed.) The Late Quaternary Development of the Champlain Sea Basin. Geological Association of Canada, Special Paper 36. Map 5.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]