Мікронезійські мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мікронезійські мови
   Мікронезійські мови
   Мікронезійські мови
Регіон Мікронезія
Класифікація Австронезійські мови
*Малайсько-полінезійські мови
*Океанійські мови
*Мікронезійські мови
Офіційний статус
Державна Кірибаті Кірибаті
Науру Науру
Маршаллові Острови Маршаллові Острови
Федеративні Штати Мікронезії Федеративні Штати Мікронезії
Коди мови

Мікронезі́йські мо́ви — генетична група мов, що відноситься до океанської гілки австронезийських мов. Поширені в Мікронезії: в Федеративних Штатах Мікронезії, на Маршаллових Островах, в Науру, Кірибаті і в Республіці Палау. Загальне число носіїв близько 300 тис. чол. (2005, оцінка), найбільші мови — Кірибаті (67 000 ос.), трукська (46 000 ос.) та маршальська (44 000 ос.) мови.

Включають 18 мов. Нижче дається їх класифікація за Лінчем:

Поділ пра-мікронезійської на окремі мови почалося на поч. 1-го тис. до н. е. після заселення океанійцями Мікронезії.

Не все корінне населення Мікронезії (мікронезійці) говорять на мікронезійських мовах. Деякі мови, поширені в межах Мікронезії, не належать до числа мікронезійських мов, хоча віддалено споріднені їм. Мови чаморро і палау — західно-індонезійські. Мова яп, хоча і відноситься до Океанської гілки, але близького споріднення з мікронезійськими мовами не виявляє. Мови капінгамарангі і нукуоро, на яких говорять на однойменних атолах на південному сході Федеративних Штатів Мікронезії, — полінезійські.

Фонетика[ред. | ред. код]

У мікронезійських мовах досить проста система приголосних, які часто протиставляються за довготою — є лабіалізований mw, ngw, pw, kw. Більшість мов цієї групи, окрім мов Науру та Кірибаті, мають значну кількість фрикативних. Число коротких голосних коливається від 5 у мові Кірибаті до 12 у маршальській мові, протиставлення голосних за довготою є універсальним, причому в деяких описах число довгих перевищує число коротких. В усіх мікронезійських мовах сильно розвинені морфонологічні процеси.

Література[ред. | ред. код]

  • Studies in Micronesian linguistics / Ed. by Bender B. W. Canberra, 1984.
  • Lynch, John; Ross, Malcolm; Crowley, Terry. The Oceanic languages. Richmond, Surrey: Curzon Press, 2002.

Посилання[ред. | ред. код]