Державна мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Держа́вна мо́ва — правовий статус мови, вживання якої обов'язкове в офіційних документах та загалом у публічних сферах суспільного життя в державі (законодавство, управління, судочинство, освіта тощо).

Державна мова постає як мова національності, яка самовизначилася в даній державі. Вживання державної мови закріплюється традицією або законодавством.

Термін державна мова з'явився у часи виникнення національних держав. В однонаціональних державах нема потреби юридичного закріплення державної мови.

Статус державної (офіційної) мови в багатонаціональних країнах, закріплюється законодавчо (конституцією) як правило, за мовою більшості населення[1]. З іншого боку, у деяких країнах статус державних надано двом і більше мовам незалежно від чисельності мовних меншин[2].

У таких країнах федеративного устрою як Канада або Швейцарія, статус державної (офіційної) мови визначається також окремо на регіональному рівні. Це призводить на практиці до того, що, наприклад, у провінції Квебек (Канада) підприємства федерального підпорядкування виконують федеральний закон про мови і надають послуги англійською і французькою мовами, а підприємства провінційного підпорядкування — лише французькою. Підприємства ж муніципального рівня (аналог укр. ЖЕКів) виконують місцеве муніципальне розпорядження й обирають який — федеральний чи провінційний — закон про мови виконувати. Так на території Великого Монреаля переважно під цим впливом мовного суверенітету місто поділилося на більш ніж десять маленьких міст, які керуються федеральним або провінційним законом про мови[джерело?].

У країнах, де лише одна мова має статус державної, забороняється дискримінація громадян за мовною ознакою, носії інших мов мають право користуватися ними для задоволення своїх потреб[3].

Державна мова не є втручанням у приватний та інші мовні аспекти життя громадянина, що не є сферою державного офіційного спілкування.

В Україні[ред. | ред. код]

В Україні державна мова закріплена Конституцією України, а саме ч. 1 ст. 10 Конституції, яка визначає, що

Державною мовою в Україні є українська мова.[4]

Вживання мов в Україні детальніше регулювалося Законом Української РСР «Про мови в Українській РСР», який замінив Закон України «Про засади державної мовної політики» (визнаний неконституційним). Наразі ухвалений в другому читанні законопроєкт № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Державна мова // Енциклопедія «Українська мова» [Архівовано 28 грудня 2008 у Wayback Machine.]; Теоретико-методологічні засади аналізу мовної політики в державному управлінні. Плотницька І. М., Державне будівництво, 2006, № 1
  2. Державна мова // Енциклопедія «Українська мова» [Архівовано 28 грудня 2008 у Wayback Machine.]
    У Канаді французька мова має державний статус нарівні з англійською, франкофони в країні складають близько 22 % населення країни. У Фінляндії шведська, на якій говорять менше 6 % населення, має рівні права з фінською.
  3. Державна мова // Енциклопедія «Українська мова». Архів оригіналу за 28 грудня 2008. Процитовано 9 листопада 2009. 
  4. Конституція України Офіційний сайт Верховної Ради України

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • В. Кулик. Державна мова // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.201 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред. | ред. код]