Науруанська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Науруанська мова
Dorerin Naoero
Поширена в Науру Науру
Регіон Мікронезія
Носії 7000
Писемність латиниця
Класифікація

Австронезійська сім'я

мікронезійська група
Офіційний статус
Офіційна Науру
Коди мови
ISO 639-1 na
ISO 639-2 nau
ISO 639-3 nau

Науруанська мова (наур. Dorerin Naoero) — одна з мікронезійських мов, найтиповіша з них. Зазнала дуже сильного впливу полінезійців. Рідна мова народу Науру.

Є єдиною офіційною мовою Республіки Науру, проте австралійський варіант англійської мови широко розповсюджений, використовується більшістю населення, й англійська широко використовується в уряді, законодавстві та торгівлі поряд з науруанською. Через історію Науру та стосунки з Австралією, австралійська англійська є домінуючою мовою і фактично офіційною.

Носіями науруанської мови є приблизно половина мешканців Науру (до 7 тисяч осіб), майже всі вони — двомовні. Діалектних відмінностей у науруанській мові не існує.

Писемність створена приблизно 100 років тому на основі латинського алфавіту. Основна заслуга належить німецькому католицькому місіонерові Алоїзу Кайзерові.

Система письма[ред. | ред. код]

У письмовій мові Науру спочатку використовувалося 17 літер:

Літери c, f, h, l, s, v, x, y і z не були включені. Із зростаючим впливом іноземних мов (найбільше німецької, англійської та гільбертської та деякої меншості пама-ньюнганської) до науруанського алфавіту було включено більше літер. Крім того, виникли фонетичні відмінності кількох голосних, тому умляути та інші подібні за звучанням звуки позначалися тильдою.

Спроба мовної реформи 1938 року[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікіпедія
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
науруанською мовою
Bwiema peij