Міські легенди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мексиканська чупакабра (уявлення автора)

Міська́ леге́нда (англ. urban legend) — сучасний різновид міфу, коротка правдоподібна історія, що спирається на сучасну технічну та суспільну реальність, зазвичай стосується глибинних проблем та страхів сучасного суспільства.

Правдоподібність міської легенди ґрунтується на необхідності спеціальних знань для її розбору та перевірки. Вона відрізняється від анекдоту тим, що гумористичне забарвлення, якщо і присутнє, то не є головним у історії, від чутки — тим, що не прив'язана до конкретних місць чи персонажів, може статися будь-де і будь з ким. Зазвичай розповідається як історія, що сталася з людиною, слабо пов'язаною із розповідачем — «знайомим родича співробітника» тощо.

Походження[ред.ред. код]

Перше вивчення явища, яке тепер називається «міською легендою», надано в La Rumeur d'Orléans за авторством Едгара Моріна 1969 року (французькою). Жан Гарольд Брюнван, професор англійської з університету штату Юта (США), використав термін «міська легенда» 1979 року в книжковому огляді, що був надрукований в «Журналі Американського Фольклору». Навіть в той час дослідники писали про даний феномен із використанням різної термінології.

Брюнван використав власну колекцію легенд, «Зникаючий Подорожній: Американські міські легенди та їх значення», аби акцентувати увагу на двох тезах: по-перше, що легенди, міфи та фольклор притаманні не лише так званим примітивним або традиційним суспільствам, і, по-друге, що дослідник може чимало дізнатися про урбанізоване та сучасне суспільство, вивчаючи саме подібні байки. Пізніше Брюнван опублікував серію подібних книг, і вважається першим, хто використав термін «вектор» (за аналогією з біологічними векторами) для опису особи чи сутності, про яку йде мова у міській легенді.

Альтернативна термінологія[ред.ред. код]

Деякі люди замість «міської легенди» вживають термін «міський міф». Брюнвав вказував, що термін «міська легенда» менш тавруючий, тому що «міф» зазвичай вживається для опису речей, які сприймаються широким загалом як відома неправда. Більш академічні дефініції міфа означують його як історію про надприродні явища, включаючи богів, духів, походження світу тощо.

Термін «міський міф» переважає в деяких мовах, наприклад, в мексиканському варіанті іспанської, де більш вживаним, ніж «leyenda urbana», є «mito urbano». У французькій мові міські легенди зазвичай називаються «rumeurs d'Orléans» («орлеанські чутки»), наслідуючи роботу Едгара Моріна, але вираз «légende urbaine» також широко вживається.

Деякі дослідники віддають перевагу терміну «сучасна легенда», аби підкреслити той факт, що ці історії виникли відносно недавно. До того ж цей термін можна вживати стосовно будь-якого часу; наприклад, памфлет XVIII сторіччя про жінку, яку за допомогою обману нагодували попелом серця її коханого, буде сучасною легендою для XVIII сторіччя.

Головна спільнота науковців, що вивчає назване явище, зветься «Міжнародне товариство із вивчення сучасних легенд», а її журнал — «Сучасна легенда».

Посилання[ред.ред. код]