Едґар Морен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Edgar Morin IMG 0558-b.jpg

Едґар Морен (фр. Edgar Morin, справжнє прізвище Наум, Nahoum, *8 липня 1921, Париж) — сучасний французький філософ та соціолог.

Едґар Наум народився у родині сефардів-емігрантів з Греції, батько мав торгівлю в Салоніках. Змолоду і дотепер він сповідує соціалістичні ідеї. Під час фашистської окупації був учасником Руху Опору, де прийняв псевдонім Морен. Закінчив війну начальником відділу пропаганди у французькій окупаційній зоні в Німеччині, мав звання лейтенанта, Командор ордену почесного легіону.

По закінченню війни написав книгу про тогочасний стан німецького народу. Займається політикою, організацією мультидисциплінарних досліджень, науковим видавництвом. Цікавиться соціологією масових комунікацій та кіно, логікою та епістемологією. Автор багаторічної праці, названої ним «Метод», філософського дослідження, що охоплює всю систему сучасного наукового знання, від природничих наук до антропології, від теорії інформації до парадигмології (неологізм Морена).

Українською перекладена його праця «Втрачена парадигма: Природа людини», яку вважають пролегоменою до Методу, присвячена критиці сучасних підходів вивчення людини, феномену психічного. Критика ведеться з позицій антропології раннього Маркса та психоаналітики Фрейда.