Національний парк Рондане

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рондане
 
Категорія МСОПII (Національний парк)
Національний парк Рондане на даній карті відмічений цифрою 6
Рондеслотте
61°50′ пн. ш. 9°30′ сх. д. / 61.833° пн. ш. 9.500° сх. д. / 61.833; 9.500Координати: 61°50′ пн. ш. 9°30′ сх. д. / 61.833° пн. ш. 9.500° сх. д. / 61.833; 9.500
Розташування: Норвегія Норвегія 61/50/N/9/30/E
Площа: 963 км²
Заснований: 1962 рік

Національний парк Рондане у Вікісховищі?
Панорама гір у парку Рондане

Національний па́рк Ро́ндане (норв. Rondane nasjonalpark) — національний парк в центральній Норвегії, в гірському массиві Рондане. Найперший національний парк Норвегії, заснований у в 1962 році. В 2003 році територія парку була значно розширена, в сьогоднішній чам вона складає 963 км². На территорії парку розміщені 10 вершин висотой більше 2000 м, найвища з них — Рондеслоте (2178 м). Парк являє собою місце проживання стад північних оленів, один з найбільших в Норвегії.

Географія[ред. | ред. код]

Пейзаж Рондане — гірське плато, з головним видом який свідчить про присутність минулого заледеніння. В зарашній час Рондане отримує недостатньо опадів для того, щоб підтрмувати збереження льодовиків, і на теритоорії парку льодовиків не має. Практично по всій території парку розміщені зони лісу (межі зон лісу проходить між 1000 і 1100 метрами), лише в найбільш низко розміщених частинах парку ростуть берези. Вище 1500 м зустрічаються лише лишайники.

Плато ррзділене глубокими долинами, в одній із них розміщені вузьке і глубоке озеро Рондватне. Центральный масив Рондане розчленований глубокими долинами із плоским дном, у багатьох із них накопичується сніг. Від оледеніння також зберігаються озера невеликкого розміру і пігорби, які залишились від колишніх льлдовиків.

Історія[ред. | ред. код]

Парк був відкритий 21 грудня 1962 року після десяти років плауваня і підготовки. На початку він мав статус природоохороної зони , потім йоно зробили національним парком. Площа парку складає 580 км². В 2003 році парк розширили майже в два рази на північний-схід південь і схід спеціально з уіллю захимту північних оленів. Крім того, одночасно на південь від Рондане був створений національний парк Довре, південий кордон якого йде на 1 км від паркової межі.

Туризм[ред. | ред. код]

Норвезька туристична асоціація підтимує систему туристичних помешкань і мережу маркованих стежок в парку. Крім того, по всьому парку дозволено вільно ходити туристам а также встановлювати намети усюди, крім близьких місць до помешкань. Через парк проходить автомобільна дорога, яка закінчується на в'їзді в парк, до озера (яке знаходиться у парку) Рондватне веде стежка.

Рондане у літературі[ред. | ред. код]

Ландшафт Рондане був декілька разів описаний Норвезькими письмениками. Найбільш відома оповідь к якій він фігурує є Пер Гюнті (1867), написанийГенріком Ібсеном, далі нижче частина із цього твору:

Акт 2, Сцена lV
(Серед Ронданстких гір. Сонце заходить. Сяючі снігові кола навкруги
Пер Гюнт виходить, збетежений і схвильваний)
Пер
Вежа над вежею стоїть!
Гей, які ж блискучі ворота!
Зупинись! Ви зупинетесь мандруючи поглядом
усе далі і далі!
...

З цією сценою Ібсен зробив Рондане одним з найвідоміших символів Норвегії та краю.


Асбйорсен Петер Крістен, збирач і видавець норвезького фодькльору, казок в середині 19 століття, колекціонував багато історій які відносяться до Рондани, включаючи Пер Гюнта історію написаною Ібсеном Ще одним тим хто описав місцевість був Осмунд Улофсен Віньє у поемі В Рондані.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Національний парк Рондане

Шаблон:Національні парки Норвегі