Лишайники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Rhizocarpon geographicum на кварці

Лишайники — організми, що утворилися внаслідок симбіозу водоростей або ціанобактерій (автотрофів) і грибів (сапрофітів). (Лишайники - це симбіотичні організми, тіло яких складається з грибниці і одноклітиних зелених водоростей.)

Будова[ред.ред. код]

Тіло лишайника складається з гіфів гриба, що утворюють зовнішні (коркові) шари лишайників, і водоростей (хлорела) або ціанобактерій (носток). До субстрату (каміння, ґрунт, дерева) лишайники прикріплюються ризоїдами.

Типи лишайників[ред.ред. код]

Розрізняють:

  • коркові або накипні лишайники у вигляді накипу (кірки);
  • листуваті — округлі пластини , що виростають до 5-6 сантиметрів;
  • кущисті — стеблоподібна слань у вигляді кущиків, гриви (довжиною до 50 сантиметрів).

Походження

Умови проживання лишайників не сприяють утворенню скам'янілостей. Найдавніша визнана лишайникова скам'янілість , знайдена в кременистої сланці , походить з раннього девону ( вік близько 400 млн років). Трохи більш древній викопний Spongiophyton також був витлумачений як лишайник на морфологічної та ізотопічної основі , хоча остання тут досить сумнівна. Тобто ще не доведене припущення , що також викопний Nematothallus був лишайником . Стверджувалося , що є лишайниками едіакарскіе ( вік близько 600 млн років) копалини , але це твердження було зустрінуте скептично , і від нього відмовився сам автор. Можливе вказівку на симбіоз гриба і водорості знайдено в едіакарскіе скам'янілостях Південного Китаю , можливо , це був водний лишайник. Мікобіонти лишайника має полифилетического походження від різних гілок грибів .

[ред.ред. код]

Розмноження[ред.ред. код]

Розмножуються вегетативно. Мають спеціальні утворення — соредіїклітин водорості і гіфів гриба) утворюються всередині слані, а виштовхуються з неї назовні, та ізидії — вирости верхньої кірочки слані. На відміну від соредій, ізидії відламуються разом з шматочками лишайника.

Особливості[ред.ред. код]

Xanthoria parietina

Однією з характерних особливостей лишайників є висока стійкість до несприятливих умов, особливо водозабезпечення, інтенсивності освітлення, температури. Деякі види лишайників зникають з мінімальним забрудненням повітря (біоіндикатори).

Утворення лишайникових кислот, які відкладаються на поверхні гіфів у вигляді кристалів, паличок, зерняток.

У лишайників неоднакові забарвлення й будова верхньої та нижньої сланей.

Групи лишайників:

  • Накипні;
  • Листуваті;
  • Кущисті.

Значення[ред.ред. код]

Лишайники нагромаджують біомасу, корм для тварин (ягель), виділяючи лишайникові кислоти, сприяють вивітрюванню гірських порід, ґрунтоутворенню. Є сировиною для хімічної та фармацевтичної промисловостей (евернія, цетрарія), їжею людини (цетрарія ісландська), парфумерії.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]