Букмол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Букмол
Bokmål
Вимова ˈbuːkmɔːl
Країни Норвегія
Носії
Класифікація Індоєвропейські
Писемність Латинська (Норвезька абетка)
Статус
Офіційна Норвегія Норвегія
Flag of the Nordic Council.svg Північна Рада
Регулює Рада з питань норвезької мови (букмол)
Норвезька академія мови та літератури (ріксмол)
Коди
ISO 639-1 nb
ISO 639-2 nob
ISO 639-3 nob

 

Поширеність двох форм норвезької за муніципалітетами Норвегії, 2007.
   Нейтрально

Бу́кмол (норв. bokmål — книжкова мова) — офіційна письмова мова Норвегії разом з нюношк. До 1929 р. називалася ріксмол. Букмол використовують на письмі 85-90 % населення Норвегії, вона поширена у всіх великих містах, а також на сході й півночі Норвегії. Мова сформувалася в результаті мовних контактів східнонорвезьких діалектів (передусім діалекту міста Осло) з данською мовою.

Історія[ред.ред. код]

У XIV столітті Норвегія вступила в унію з Данією, і данська мова стала мовою національної еліти. Під впливом міських говірок вона видозмінилася. Словниковий склад поповнився лексикою з діалектів східних норвежців.

У 1814 році унія з Данією розпалася, Норвегія була змушена вступити в унію зі Швецією, де знову виникло питання про національну мову. Групі ентузіастів на чолі з письменником Генріком Верґеланном (норв. Henrik Wergeland) здалося логічним використовувати як національну мову дансько-норвезьке койне — ріксмол (норв. riksmål — державна мова). Представники норвезького націоналістичного руху виступали за розвиток нової письмової норвезької мови — лендмол (норв. landsmål — народна мова). До моменту розірвання унії зі Швецією у 1905 році обидві мови вже були досить розвинені. У 1929 році, після декількох мовних реформ, від ріксмола відокремилася нова форма — букмол (норв. bokmål — книжкова мова), від лендмола — нюнорськ (норв. nynorsk — новий норвезький).

У 1907 та 1917 роках були зроблені спроби кодифікації мови спеціальною реформою. У 1938 році дві норвезькі захотіли об'єднати в самнорск (норв. samnorsk — загальнонорвезьку). Але у 1959 році, після кількох акцій протесту, повернули дві звичні форми.

Орфографічні реформи в Данії проходили паралельно з Норвегією, носії букмол можуть майже вільно читати данською, хоча фонетичні відмінності в розмовній мові більш очевидні.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Норвегії Це незавершена стаття про Норвегію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.