Букмол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Букмол
Bokmål
Поширена в Норвегія Норвегія
Писемність латиниця (норвезька абетка)
Класифікація

Германські

Скандинавські
Данська
Офіційний статус
Офіційна Норвегія Норвегія
Flag of the Nordic Council.svg Північна Рада
Регулює[ru] Рада з питань норвезької мови (букмол)
Норвезька академія мови та літератури (ріксмол)
Коди мови
ISO 639-1 nb
ISO 639-2 nob
ISO 639-3 nob
Поширеність двох форм норвезької за муніципалітетами Норвегії, 2007.
   Нейтрально

Бу́кмол (норв. bokmål — книжкова мова) — офіційна письмова мова Норвегії разом з нюношк. До 1929 р. називалася ріксмол. Букмол використовують на письмі 85-90 % населення Норвегії, вона поширена у всіх великих містах, а також на сході й півночі Норвегії. Мова сформувалася в результаті мовних контактів східнонорвезьких діалектів (передусім діалекту міста Осло) з данською мовою.

Історія[ред.ред. код]

У XIV столітті Норвегія вступила в унію з Данією, і данська мова стала мовою національної еліти. Під впливом міських говірок вона видозмінилася. Словниковий склад поповнився лексикою з діалектів східних норвежців.

У 1814 році унія з Данією розпалася, Норвегія була змушена вступити в унію зі Швецією, де знову виникло питання про національну мову. Групі ентузіастів на чолі з письменником Генріком Верґеланном (норв. Henrik Wergeland) здалося логічним використовувати як національну мову дансько-норвезьке койне — ріксмол (норв. riksmål — державна мова). Представники норвезького націоналістичного руху виступали за розвиток нової письмової норвезької мови — лендмол (норв. landsmål — народна мова). До моменту розірвання унії зі Швецією у 1905 році обидві мови вже були досить розвинені. У 1929 році, після декількох мовних реформ, від ріксмола відокремилася нова форма — букмол (норв. bokmål — книжкова мова), від лендмола — нюнорськ (норв. nynorsk — новий норвезький).

У 1907 та 1917 роках були зроблені спроби кодифікації мови спеціальною реформою. У 1938 році дві норвезькі захотіли об'єднати в самнорск (норв. samnorsk — загальнонорвезьку). Але у 1959 році, після кількох акцій протесту, повернули дві звичні форми.

Орфографічні реформи в Данії проходили паралельно з Норвегією, носії букмол можуть майже вільно читати данською, хоча фонетичні відмінності в розмовній мові більш очевидні.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Тищенко К. І букмол і нюношк // Стоголосник. — 2000. — № 3—4. — С. 110—119.

Посилання[ред.ред. код]

Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
норвезькою (букмол) мовою
Hovedside


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Норвегії Це незавершена стаття про Норвегію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.