Нева

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

59°48′27″ пн. ш. 30°36′15″ сх. д. / 59.80750° пн. ш. 30.60417° сх. д. / 59.80750; 30.60417

Нева
SPB Academy of Arts 1890-1900.jpg
Витік Ладозьке озеро
Гирло Фінська затока
Довжина 74
Середньорічний стік 281
Площа басейну 5000
Neva map.png
Нева на Вікісховищі

Нева́ — ріка в Росії, з'єднує Ладозьке озеро з Фінською затокою Балтійського моря. Сточище (включаючи басейни Ладозького, Онезького озер тощо) 281 тис. км², власне — 5000 км. Довжина — 74 км ((навпростець від витоку до гирла — 45 км)

Історія і гідрологія[ред.ред. код]

Утворилася близько 4000 років тому в результаті прориву ладозької води в Балтику. Витікає з Ладозького озера в районі Шліссельбурга, тече по Приневській низині, впадає в Фінську затоку (Балтійське море).

Походження назви: з фін. Nevajoki, Nevajärvi (від фін. neva — болото, звідки і швед. ny) — Нева, сприйняте у народній етимології як «Нова (річка)». (Фасмер). Перше згадування — Житіє Олександра Невського (XIII ст.).

Нева — широка і глибока річка. Середня ширина 400 — 600 м. Найбільш широкі місця (1000—1250 м) — в дельті у Невських воріт Морського торгового порту в так званій воронці гирла Велика Нева, у закінчення Іванівських порогів при впадінні річки Тосни і біля острова Фабричний поблизу витоку. Найвужче місце (210 м) — навпроти мису Святки біля початку Іванівських порогів.

Середня глибина 8—11 м; найбільша глибина (24 м) (вище Литейного мосту в Смольнинськой закруті у правого берега, навпроти Арсенальної вулиці), найменша (4,0—4,5 м) — в Іванівських порогах.

Долина ріки має прямолінійний характер, лише вище м. Ленінграда, у с. Іванівського, русло утворює різкий закрут. Заплава не виражена і намічається лише в дрібних закрутах; висота берегів змінюється від 5 до 12 м. Ширина річки змінюється від 200 м до 1,3 км. Вище с. Іванівського в руслі Неви є пороги, утворені валунами розмитою тут морени. У межах Ленінграда глибина річки від 12-16, до 23 м. Нижче гирла р. Охти починається дельта Неви.

Режим Неви обумовлений впливом, з одного боку, Ладозького озера, з іншого — Фінської затоки. Характерною особливістю Неви є підйоми води, обумовлені дією сильних західних вітрів, що наганяють в річку воду з Фінської затоки, що призводить до повеней. Льодовий режим її дуже нестійкий: початок льодоставу — Від першої половини жовтня до січня, ро зкривається-з кінця березня до кінця квітня. Витрата води коливається від 355 до 4460 м³/сек, при середньому значенні близько 2500 мг\сек

Річка судноплавна, оскільки широких обмілин і кіс на Неві ніде немає, а берега майже всюди приглубі, що дозволяє судам підходити до них впритул, за винятком небагатьох місць. Наприкінці XIX сторіччя була влаштована Уткіна заводь для відстою судів на річці.

Є великої водної магістраллю, що входить до складу Волго-Балтійського водного шляху і Біломорсько-Балтійського каналу. У зв'язку з незадовільною пропускною здатністю Неви, дуже обмеженою зводячимися вдень мостами, не раз поставало питання про будівництво канала — дублера Неви, починаючи з XVIII століття.


Див. також[ред.ред. код]

  • 1603 Нева - астероїд, названий на честь річки.

Посилання[ред.ред. код]