Нерпа байкальська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Байкальська нерпа
Baikal seal 200507 hakone japan.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Справжні тюлені (Phocidae)
Рід: Нерпа (Pusa)
Вид: Байкальська нерпа
Біноміальна назва
Pusa sibirica
(Gmelin, 1788)
Синоніми
Phoca sibirica Gmelin, 1788
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phoca sibirica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phoca sibirica
EOL logo.svg EOL: 1052722
ITIS logo.svg ITIS: 622020
IUCN logo.svg МСОП: 41676
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9719
Fossilworks: 106337

Байка́льська не́рпа (Pusa sibirica) — єдиний у світі вид тюленя, який живе у прісних водах Байкалу, особливо в центральній і північній його частинах. Належить до роду Нерпа родини справжніх тюленів. Це — один з трьох прісноводних видів на планеті, серед тюленів.

Опис[ред.ред. код]

Самці сягають довжини до 1,8 м та маси 130–150 кг; самки за розміром менші. Ці тюлені можуть прожити до 55 років. Забарвлення одноколірне, без плям. У цих тварин довгий і густий волосяний покрив, який закриває все тіло. На ластах також росте волосся. Пальці з'єднані перетинками. На передніх лапах має великі кігті. Задні кігті менші. В нерпи біля очей розташовані ніздрі у вигляді вертикальних щілин.

Підшкірний жировий шар оберігає нерпу від втрати тепла (термоізоляція), згладжує вплив зміни тиску води при зануренні на глибину і спливанні на поверхню. Рух у водному середовищі здійснюється завдяки заднім ластам, а передні майже не використовуються.

Для нерпи характерне різноманіття рухів. По твердому субстрату нерпа пересувається з великими труднощами і дуже повільно. Льодом пересувається, перебираючи передніми ластами і згинаючи тіло, а, тікаючи від мисливців, скаче. Основне місце проживання в Байкалі — пелагіаль (основна товща води). Іноді зустрічається в затоках озера. 

Найважливіші події в житті нерпи — народження і вигодовування дитинчат — відбуваються на льоду. Прибережні камені необхідні для линяння і відпочинку. 

З травня по червень на льоду проходить спаровування, а слідом за ним — линяння. Після того як зникне лід, нерпи тримаються прибережної зони, місцями на косах або каменях утворюють нечисленні залежки.  

У червні, на берегах Ушканових островів, можна побачити особливо багато нерп. На сході сонця у нерп починається масовий рух до островів.

Розмноження[ред.ред. код]

У віці 3-6 років нерпа досягає статевого дозрівання й починає розмножуватися. Вагітність триває 11 місяців. Дитинчат нерпа народжує на березі в спеціально підготовленому лігві зі снігу та льоду, з великою внутрішньою камерою, яка з'єднана з водою великим проходом. Новонароджена нерпа важить приблизно 3,0 кг. Близько 4-6 тижнів вона проводить у лігві, харчуючись молоком матері. Більша частина нерп народжується в середині березня. Немовлята мають хутро білого кольору, що дозволяє їм в перші тижні життя бути непомітними на снігу.

Відзначено залежність тривалості вигодовування молоком дитинчат від стану льодового покриву. У роки раннього льодоходу лактація скорочена, пізнього — подовжена.

Статистика[ред.ред. код]

Класифікація[ред.ред. код]

Байкальська нерпа за сучасною класифікацією належить до родини справжніх тюленів роду Нерпа. Дослідники вважають, що байкальська нерпа виникла від спільного пращура з північним кільчастим тюленем. При цьому родоначальні форми цих двох видів пізніші, ніж каспійський тюлень.

Харчування[ред.ред. код]

Нерпа — іхтіофаг. Добовий раціон — 3-5 кг риби. Перетравлювання їжі в шлунку — 2-3 години. Живиться нерпа непромисловою рибою: голом'янкою, байкальським бичком, піщаною широколобкою. За рік доросла нерпа з'їдає до 1 т риби.

Нерпа в цифрах[ред.ред. код]

Максимальна швидкість 20 − 25 км/год. Але з такою швидкістю вона пливе, коли тікає від небезпеки. У спокійних умовах пливе зі швидкістю 10 − 15 км/год.

За свідченнями рибалок, нерпа потрапляла до сітей на глибині до 200 м, але, як правило, вона спостерігається на значно меншій глибині. Нерпа знаходить їжу у добре освітленій зоні (25 -30 м).

В експериментальних умовах, коли її утримували під водою, нерпа знаходилася там до 65 хв (рекордний час). У природі буває під водою до 20 − 25 хв. Цього часу їй достатньо, щоб добути їжу або втекти від небезпеки. За підрахунками працівників Лімнологічного інституту, на даний момент в озері Байкал мешкає близько 100 тисяч тюленів.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Cat Specialist Group (2002). Panthera pardus. 2006. Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Переглянуто 12 May 2006. Database entry includes justification for why this species is of least concern