Нітрит натрію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нітрит натрію
Інші назви Натрій азотистокислий
Ідентифікатори
Номер CAS 7632-00-0
PubChem 23668193
Номер EINECS 231-555-9
KEGG D05865
ChEBI 78870
RTECS RA1225000
Код ATC V03AB08
SMILES N(=O)[O-].[Na+][1]
InChI InChI=1S/HNO2.Na/c2-1-3;/h(H,2,3);/q;+1/p-1
Номер Бельштейна 906771
Властивості
Молекулярна формула NaNO2
Молярна маса 68.995 г/моль
Зовнішній вигляд Білий або жовтуватий кристалічний порошок
Густина 2,17 г/см³
Тпл 271 °C
Розчинність (вода) 84,8 г на 100 г
Небезпеки
NFPA 704
0
3
1
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Нітри́т на́трію (натрій азотистокислий), — NaNO2, використовується як поліпшувач забарвлення і консервант у харчовій промисловості у виробах з м'яса та риби. Харчова добавка E250. Очищений нітрит натрію являє собою білий або злегка жовтуватий кристалічний порошок. Добре розчинний у воді і гігроскопічний. Чистий нітрит натрію не гігроскопічний. На повітрі повільно доокисляється до нітрату натрію NaNO3. Є сильним відновником.

Отримання[ред. | ред. код]

Нітрит натрію NaNO2 є сіллю азотистої кислоти і виходить зазвичай з оксидів азоту по реакції: NO + NO2 + 2NaOH = 2NaNO2 + Н2O

Також нітрит натрію можна отримати шляхом розкладання нітрату натрію під час обережного розкладання його розплаву з виділенням вільного кисню:

2NaNO3 = 2NaNO2 + O2

У хімічному синтезі[ред. | ред. код]

Нітрит натрію застосовується для утворення діазо-амінних сполук. Ці сполуки застосовуються в синтезі як джерело аміногруп при реакціях з «ядром» з'єднання, за рахунок відносно більш легкого відділення азотних груп N2.

У лабораторних умовах нітрит натрію також використовується для деактивації надлишку азиду натрію. 2 NaN3 + 2 HNO2 → 3 N2 + 2 NO + 2 NaOH 2 NaNO2 + H2SO4 → 2 HNO2 + Na2SO4

Нітрит натрію в хімічних реакціях виявляє окислювально-відновну подвійність, відновлюючись до оксиду азоту (II) або окислюючись до нітрату.

Наприклад, він при подальшому нагріванні розкладається, утворюючи оксид натрію, оксид азоту (II) і кисень (посередньою сполуком є, наприклад, Na2O2). Ймовірно, цей процес допоміг не задихнутися екіпажу першої діючої субмарини Корнелія Дреббеля, оскільки оксид натрію поглинає CO2. 4NaNO2 → 2Na2O + 4NO + O2

Виробництво харчових продуктів[ред. | ред. код]

Як харчова добавка застосовується в харчовій промисловості в двох цілях: як антиокислювач, що забезпечує виробам з м'яса і риби «природний колір», і як антибактеріальний агент, що перешкоджає росту Clostridium botulinum — збудника ботулізму, — важкої харчової інтоксикації, спричиненої ботулінічним токсином і характеризується ураженням нервової системи.

В Євросоюзі може застосовуватися тільки як добавка до солі не більше 0,6 %.

Харчова добавка E250. Аналогічними властивостями володіє і нітрит калію — харчова добавка E249. Відповідає ГОСТу 4197-74 або ТУ 6-09-590-75 (марка ОСЧ 4-7-3).

При нагріванні харчових продуктів відбувається реакції нітриту натрію з амінокислотами з утворенням канцерогену N-нітрозаміни, що викликають рак кишечника. Вживання м'ясних продуктів з нітритами може викликати хронічну обструктивну хворобу легенів.

Будівництво і виробництво[ред. | ред. код]

Нітрит натрію у вигляді порошку по ГОСТ 19906-74 або водного розчину використовується як протиморозна добавка до бетонів у виробництві будівельних виробів і конструкцій, як інгібітор атмосферної корозії, в органічному синтезі і для інших цілей в хімічній, металургійній, медичної, целюлозно-паперової та інших галузях промисловості.

У будівництві нітрит натрію рекомендований ГОСТ 24211 «Добавки для бетонів. Загальні технічні вимоги» до використання як протиморозна добавка при зведенні монолітних бетонних і залізобетонних конструкцій, монолітних частин збірно-монолітних конструкцій, замонолічування стиків збірних конструкцій при сталій стійкою середньодобовій температурі навколишнього повітря або ґрунту нижче 5 °C і мінімальної добової температури нижче 0 °C, а також при виготовленні збірних бетонних та залізобетонних конструкцій в зимовий час в умовах будівельного майданчика.

Він також використовується при виробництві діазо-барвників, нітросполук та інших органічних сполук. Використовується в фарбуванні трафаретним і прямим (прямого друку) методом текстилю з натуральних і вибілених натуральних волокон.

Використовується при обробці поверхні металу при фосфатуванні і для зняття шару олова. Використовується у виробництві каучуків. Використовується для виготовлення Попперс. Використовується для приготування розчину газогенеруючих добавок у виробництві вибухових речовин.

Медицина і біологія[ред. | ред. код]

Нітрит натрію також використовується в медицині та ветеринарії як судинорозширювальний, бронхолітичний (розширює бронхи) засіб, знімає спазми кишківника, використовується як проносне, а також як антидот при отруєнні ціанідами.

Проводяться дослідження по застосуванню його при серповидній анемії, отруєнні ціанідами, серцевим нападам та ішемією серця, аневризмами головного мозку і легеневої гіпертензії у дітей. E250 може викликати серйозне отруєння з летальним результатом.

Особливості поведінки, біологічна дія[ред. | ред. код]

Нітрит натрію є загально-отруйною токсичною речовиною, у тому числі і для ссавців (50 відсотків щурів гинуть при дозі в 180 міліграмів на кілограм ваги).

При дослідженнях виявлено утворення канцерогенів N-нітрозамінів при реакції нітриту натрію з амінокислотами при їх нагріванні, що означає потенційну можливість утворення ракових змін при вживанні продуктів, що проходили теплову обробку в присутності нітриту натрію. Дослідження виявили зв'язок між вживанням подібних продуктів і раком кишечнику. 1970 року було виявлено що аскорбінова кислота інгібує утворення нітрозамінів. В деяких країнах існують правила які зобов'язують виробників використовувати аскорбінову кислоту (або схожі інгібітори), для зменшення концентрації нітрозамінів.[2]

Також був виявлений зв'язок між частим вживанням м'яса з вмістом нітритів і хронічною обструктивною хворобою легень [8].

Речовина відноситься до 1-го класу небезпеки, токсичний, має гостро-направлену дію. При розкладанні виділяє окиси азоту. Вогненебезпечний, сприяє самозайманню горючих матеріалів (може супроводжуватися вибухом), окислювач.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. SODIUM NITRITE
  2. Scanlan, Richard A. (22 квітня 2000). Nitrosamines and Cancer. The Linus Pauling Institute. Архів оригіналу за 28 грудня 2015. Процитовано 28 грудня 2015.