Оборона Шипки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пам'ятник «Оборона Шипки»

Оборона Шипки — це одна з найвідоміших та ключових подій російсько-турецької війни 1877-1878 р.р, в ході якої перемогли російські та болгарські війська.

Оборона[ред.ред. код]

7 (19) липня російські війська після боїв зайняли перевал як стратегічно важливий пункт, адже Шипка забезпечувала найкоротший шлях до Стамбулу.

Невдовзі до Балкан було перекинуто армію Сулеймана-паші, цим турецьке командування намагалося здійснити контрнаступ по російським частинам і вибити їх за Дунай, звідки вони й прийшли. Сулейман-паша наказав турецьким військам (понад 27 тис. чол. та 48 гармат) зайняти Шипкинський перевал. На шляху краще озброєної та чисельнішої турецької армії був лише російсько-болгарський загін під командуванням генерала М. Г. Столєтова (близько 4, 8 тис. солдатів та 27 гармати).

9(21) серпня османські солдати почали лобову атаку в південній частині перевалу, а саме в районі гори св. Миколи. Невдовзі до російського загону Столєтова підтягнулося підкріплення (7 тис. чол. та 28 гармат). Турецькі війська були відбиті та понесли великі втрати.

10 (22) серпня турки почали нову атаку. Вони охопили перевал півкільцем, а наступного дня почали штурм з трьох боків. Однак і цей штурм завдав лише значних втрат для турецької сторони. З російсько-болгарської сторони загинуло 1400 чол., що було величезною втратою для набагато меньшого за чисельністю загону Столєтова та В. Ф. Дерожінського.

Увечері 11 (23) та вранці 12 (24) серпня до російських військ надійшло підкріплення генерала М. І. Драгомирова (9 тис. чол.). Воно блискавично атакувало ворога, частини якого вже майже зайняли перевал, та відкинуло його. Також поступово прибували частини 16-го стрілецького батальйону під командуванням генерала Ф. Ф. Радецького.

До 14 (26) серпня російська війська намагалися оволодіти висотами, які знаходилися на заході від перевалу. Проте атаки ці були безуспішними, окрім боїв, які відбулися з 21 серпня по 26, в ході яких турецькі війська втратили багато живої сили. Пізніше Сулейман-паша навіть був засуджений військовим судом Османської імперії за «невміле керівництво» військами.

Та все ж на фронті склалася патова ситуація.

В січні 1878 року закінчилася героїчна п'ятимісячна оборона «Шипкінського сидіння». Перемогли в ній російські солдати та болгарські ополченці.

Втрати[ред.ред. код]

Втрати зі сторони Російської імперії склали до 3,500 чоловік. Болгарських захисників Шипки загинуло близько 500 осіб. Османів, за найменшими підрахунками, 6,6 тис. чол.

Наслідки[ред.ред. код]

Завдяки тому, що російські війська швидко захопили Шипкинський перевал, турецьке командування втратило важливий стратегічний пункт. В подальшому це стало однією з причин поразки Османської імперії в цій війні.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Війна Це незавершена стаття про війну.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Болгарії Це незавершена стаття про Болгарію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.