Оптичний потік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Оптичний потік, який сприймається спостерігачем, що обертається (в даному прикладі мухою). Напрямок та величина оптичного потоку в кожній позиції подано стрілками відповідного напрямку і довжини.

Опти́чний поті́к (англ. optical flow, optic flow) — це схема видимого руху об'єктів, поверхонь і граней у зоровій сцені, спричинюваного відносним рухом[en] спостерігача та сцени.[1][2] Оптичний потік також можливо визначити як розподіл видимих швидкостей руху візерунку яскравості в зображенні.[3] Поняття оптичного потоку було запроваджено американським психологом Джеймсом Дж. Ґібсоном[en] у 1940-х роках для опису зорових стимулів, що виникають у тварин, які рухаються світом.[4] Джеймс Ґібсон наголосив на важливості оптичного потоку для сприймання можливостей[en], здатності розрізнювати можливості для дій у середовищі. Послідовники Ґібсона та його екологічного підходу до психології згодом показати роль стимулу оптичного потоку для сприймання руху спостерігачем у світі; сприймання форми, відстані й руху об'єктів у світі; та контролю пересування.[5]

Термін «оптичний потік» також використовують робототехніки, охоплюючи споріднені методики з обробки зображень та керування навігацією, включно з виявлянням руху, сегментуванням об'єктів, інформацією про час до контакту, обчисленнями фокусу розширення, освітленістю, кодуванням компенсації руху, та вимірюванням стереодиспаритету.[6][7]

Оцінювання[ред. | ред. код]

Послідовності впорядкованих зображень уможливлюють оцінювання руху або як миттєвих швидкостей зображення, або як дискретних зміщень зображень.[7] Фліт та Вейсс пропонують навчальний посібник з оптичного потоку на основі градієнта.[8] Джон Л. Баррон, Девід Дж. Фліт та Стівен Бошемен пропонують аналіз продуктивності низки методик оптичного потоку, з наголосом на точності та густоті вимірювань.[9]

Методи оптичного потоку намагаються обчислювати рух між двома кадрами, що було знято в моменти часу та , в положенні кожного вокселя. Ці методи називають диференціальними, оскільки вони ґрунтуються на локальних наближеннях сигналу зображення рядами Тейлора, тобто, вони використовують частинні похідні за просторовими та часовими координатами.

Для випадку вимірності 2D+t (випадки 3D та n-D є подібними) воксель у положенні з інтенсивністю буде переміщено між цими двома кадрами на , та , й може бути задано наступне обмеження сталості яскравості (англ. brightness constancy constraint):

Якщо виходити з того, що переміщення є невеликим, це обмеження зображення в може бути розгорнуло за допомогою ряду Тейлора в

члени вищих порядків[en]

При відкиданні членів вищих порядків (що здійснює лінеаризацію) з цього випливає, що

або, при діленні на ,

що в результаті дає

де є складовими та швидкості або оптичного потоку , а , та є похідними зображення в у відповідних напрямках. Далі ці похідні може бути позначено через , та .

Отже:

або

Це — рівняння з двома невідомими, й саме по собі розв'язаним бути не може. Це відоме як проблема вікна[en] (англ. aperture problem) в алгоритмах оптичного потоку. Щоби знайти оптичний потік, потрібен інший набір рівнянь, заданий деяким додатковим обмеженням. Для оцінювання фактичного потоку всі алгоритми оптичного потоку запроваджують додаткові умови.

Методи визначення[ред. | ред. код]

Багато з них, на додачу до поточних алгоритмів на рівні останніх досягнень, оцінюють на наборі даних Middlebury Benchmark Dataset.[13][14] Іншими популярними наборами даних є KITTI та Sintel.

Використання[ред. | ред. код]

Головними аспектами дослідження оптичного потоку стали оцінювання руху та стискання відео. Хоча поле оптичного потоку на перший погляд і схоже на щільне поле руху, отримуване за допомогою методик оцінювання руху, оптичний потік є дослідженням не лише визначення самого поля оптичного потоку, але також і його використання в оцінюванні тривимірної природи та структури сцени, як і тривимірного руху об'єктів та спостерігача відносно сцени, де здебільшого використовують якобіан зображення.[15]

Дослідники в галузі робототехніки використовували оптичний потік в багатьох областях, таких як виявляння[en] та відстежування об'єктів, виділяння основного плану зображення, виявляння руху, навігація роботів та візуальна одометрія.[6] Інформацію оптичного потоку визнавали корисною для керування мініатюрними літальними апаратами.[16]

До застосувань оптичного потоку належить задача висновування не лише руху спостерігача та об'єктів у сцені, але також і структури об'єктів та середовища. Оскільки усвідомлення руху та породжування ментальних мап структури нашого середовища є критичними складовими тваринного (та людського) зору, перетворення цієї вродженої здібності на комп'ютерну здатність є так само вирішальним й у галузі зору машинного.[17]

Вектор оптичного потоку руху об'єкта в послідовності відео.

Розгляньмо п'ятикадровий кліп руху м'яча з лівої нижньої частини поля зору до правої верхньої. Методики оцінювання руху можуть визначити, що на двовимірній площині м'яч рухається вгору та праворуч, й вектори, що описують цей рух, можливо виділити з цієї послідовності кадрів. Для цілей стискання відео (наприклад, MPEG), послідовність тепер описано настільки добре, наскільки потрібно. Проте в галузі машинного зору питання про те, чи це м'яч рухається праворуч, чи спостерігач рухається ліворуч, є непізнанною, але критичною інформацією. Навіть якби в цих п'яти кадрах було присутнє статичне візерункове тло, ми не змогли би з упевненістю стверджувати, що м'яч рухався праворуч, оскільки цей візерунок міг мати нескінченну відстань від спостерігача.

Давач оптичного потоку[ред. | ред. код]

Давач оптичного потоку — це зоровий давач[en], здатний вимірювати оптичний потік або візуальний рух, та видавати вимірювання, що ґрунтуються на оптичному потоці. Існують різноманітні конфігурації давачів оптичного потоку. Однією з конфігурацій є чип давача зображення, з'єднаний з процесором, запрограмованим виконувати алгоритм оптичного потоку. Інша конфігурація використовує зоровий чип, що є інтегрованою схемою, яка має як давач зображення, так і процесор, на одному й тому ж кристалі, що уможливлює компактне втілення.[18][19] Таким прикладом є звичайний давач оптичної миші. У деяких випадках схему обробки може бути втілено із застосуванням схем з аналоговим або змішаними сигналами для уможливлення швидкого обчислювання оптичного потоку з мінімальним споживанням струму.

Однією з областей сучасних досліджень є застосування методик нейроморфної інженерії[en] для втілення схем, що реагують на оптичний потік, і відтак можуть бути доречними для використання в давачі оптичного потоку.[20] Такі схеми можуть черпати натхнення з біологічних нейронних схем, що реагують на оптичний потік подібним чином.

Давачі оптичного потоку широко використовують у комп'ютерних оптичних мишах як головну давачеву складову для вимірювання руху миші поверхнею.

Давачі оптичного потоку використовують також і в робототехніці, переважно де є потреба у вимірюванні візуального руху або відносного руху робота та інших об'єктів поблизу робота. Однією з областей поточних досліджень також є використання давачів оптичного потоку в безпілотних літальних апаратах (БПЛА) задля забезпечення стабільності та уникання перешкод.[21]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Burton, Andrew; Radford, John (1978). Thinking in Perspective: Critical Essays in the Study of Thought Processes. Routledge. ISBN 978-0-416-85840-2.  (англ.)
 2. Warren, David H.; Strelow, Edward R. (1985). Electronic Spatial Sensing for the Blind: Contributions from Perception. Springer. ISBN 978-90-247-2689-9.  (англ.)
 3. Horn, Berthold K.P.; Schunck, Brian G. (August 1981). Determining optical flow. Artificial Intelligence (en) 17 (1–3): 185–203. doi:10.1016/0004-3702(81)90024-2.  Проігноровано невідомий параметр |hdl= (довідка) (англ.)
 4. Gibson, J.J. (1950). The Perception of the Visual World. Houghton Mifflin.  (англ.)
 5. Royden, C. S.; Moore, K. D. (2012). Use of speed cues in the detection of moving objects by moving observers. Vision Research 59: 17–24. PMID 22406544. doi:10.1016/j.visres.2012.02.006.  Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка) (англ.)
 6. а б Aires, Kelson R. T.; Santana, Andre M.; Medeiros, Adelardo A. D. (2008). Optical Flow Using Color Information. ACM New York, NY, USA. ISBN 978-1-59593-753-7.  (англ.)
 7. а б в Beauchemin, S. S.; Barron, J. L. (1995). The computation of optical flow. ACM Computing Surveys (ACM New York, USA) 27 (3): 433–466. doi:10.1145/212094.212141.  Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка) (англ.)
 8. Fleet, David J.; Weiss, Yair (2006). Optical Flow Estimation. У Paragios, Nikos; Chen, Yunmei; Faugeras, Olivier D. Handbook of Mathematical Models in Computer Vision. Springer. с. 237–257. ISBN 978-0-387-26371-7.  (англ.)
 9. Barron, John L.; Fleet, David J.; Beauchemin, Steven (1994). Performance of optical flow techniques. International Journal of Computer Vision 12: 43–77. doi:10.1007/bf01420984.  Проігноровано невідомий параметр |name-list-style= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |citeseerx= (довідка) (англ.)
 10. а б Zhang, G.; Chanson, H. (2018). Application of Local Optical Flow Methods to High-Velocity Free-surface Flows: Validation and Application to Stepped Chutes. Experimental Thermal and Fluid Science 90: 186–199. doi:10.1016/j.expthermflusci.2017.09.010.  (англ.)
 11. Glyn W. Humphreys and Vicki Bruce[en] (1989). Visual Cognition. Psychology Press. ISBN 978-0-86377-124-8.  (англ.)
 12. B. Glocker; N. Komodakis; G. Tziritas; N. Navab; N. Paragios (2008). Dense Image Registration through MRFs and Efficient Linear Programming. Medical Image Analysis Journal.  (англ.)
 13. Baker, Simon; Scharstein, Daniel; Lewis, J. P.; Roth, Stefan; Black, Michael J.; Szeliski, Richard (March 2011). A Database and Evaluation Methodology for Optical Flow. International Journal of Computer Vision (en) 92 (1): 1–31. ISSN 0920-5691. doi:10.1007/s11263-010-0390-2.  Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка) (англ.)
 14. Baker, Simon; Scharstein, Daniel; Lewis, J. P.; Roth, Stefan; Black, Michael J.; Szeliski, Richard. Optical Flow. vision.middlebury.edu. Процитовано 2019-10-18.  (англ.)
 15. Corke, Peter (8 May 2017). The Image Jacobian. QUT Robot Academy.  (англ.)
 16. Barrows, G. L.; Chahl, J. S.; Srinivasan, M. V. (2003). Biologically inspired visual sensing and flight control. Aeronautical Journal 107 (1069): 159–268. doi:10.1017/S0001924000011891 — через Cambridge University Press.  Проігноровано невідомий параметр |doi-broken-date= (довідка) (англ.)
 17. Brown, Christopher M. (1987). Advances in Computer Vision. Lawrence Erlbaum Associates. ISBN 978-0-89859-648-9.  (англ.)
 18. Moini, Alireza (2000). Vision Chips. Boston, MA: Springer US. ISBN 9781461552673. OCLC 851803922.  (англ.)
 19. Mead, Carver (1989). Analog VLSI and neural systems. Reading, Mass.: Addison-Wesley. ISBN 0201059924. OCLC 17954003.  (англ.)
 20. Stocker, Alan A. (2006). Analog VLSI circuits for the perception of visual motion. Chichester, England: John Wiley & Sons. ISBN 0470034882. OCLC 71521689.  (англ.)
 21. Floreano, Dario; Zufferey, Jean-Christophe; Srinivasan, Mandyam V. та ін., ред. (2009). Flying insects and robots. Heidelberg: Springer. ISBN 9783540893936. OCLC 495477442.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]