Орден «За заслуги» (Франція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден «За заслуги»
L'Ordre national du Mérite
Країна Франція Франція
Тип Орден
Вручається: Військовим та цивільним особам
Підстава За видатні заслуги, надані французькій нації
Статус Вручається
Нагородження
Засновано: 3 грудня 1963 року
Нагороджені:
d (1)
Черговість
Старша нагорода Військова медаль
Молодша нагорода Військовий хрест

CMNS: Орден «За заслуги» у Вікісховищі

Національний орден «За заслу́ги», також орден Заслу́г (фр. L'Ordre national du Mérite) — національний орден Франції. Започаткований декретом[1] від 3 грудня 1963 року президентом Франції генералом де Голлем як заміна численних відомчих орденів заслуг.

Орденом можуть нагороджуватись французькі громадяни, за значні громадянські та військові заслуги, які у той самий час є недостатніми для нагородження орденом Почесного легіону. Орденом можуть нагороджуватись також й іноземці. Рішення про нагородження приймає прем'єр-міністр Франції, який є Гросмейстером ордена, за поданням уряду. Прем'єр-міністр Франції стає кавалером Великого хреста після 6 місяців діяльності на своєму посту.

Великий канцлер ордена Почесного легіону також є і канцлером ордена Заслуг.

Орден заслуг є четвертою за значимістю нагородою Франції після ордена Почесного легіону, ордена Звільнення та військової медалі.

27 липня 1972 року було створено Товариство взаємодопомоги членам Національного ордена Заслуг, перейменоване 26 жовтня 1974 року на Асоціацію членів Національного ордена Заслуг.

Скасовані ордени

[ред. | ред. код]

Під час започаткування ордена Заслуг були скасовані такі відомчі й колоніальні нагороди:

Ступені

[ред. | ред. код]

Орден Заслуг має п'ять ступенів:

Кавалер Великого хреста (фр. Grand'croix) — знак ордена на широкій стрічці через праве плече й золота зірка на лівому боці грудей;
Великий офіцер (фр. Grand officier) — знак ордена на стрічці з розеткою на грудях і срібна зірка на правому боці грудей;
Командор (фр. Commandeur) — знак ордена на шийній стрічці;
Офіцер (фр. Officier) — знак ордена на стрічці з розеткою на грудях;
Кавалер (фр. Chevalier) — знак ордена на стрічці на грудях.

Знаки ордена

[ред. | ред. код]
Знак ордена, реверс

Знак — шести кінцевий хрест з роздвоєними кінцями, вкритий синьою емаллю. Між плечима хреста листя лавра, що утворюють гострокутні промені. У центральному медальйоні з лицьового боку зображення голови Маріанни, що символізує собою Французьку Республіку, оточеної написом «République Française»; зі зворотного боку — два перехрещених французьких прапори, вкритих емалями, й оточених назвою ордена і датою його започаткування. Хрест підвішений до лаврового вінця, який через кільце кріпиться до стрічки. Знаки перших чотирьох ступенів — позолочені, а знак кавалера — срібний. Діаметр знака кавалера Великого хреста — 70 мм, командора — 60 мм, великого офіцера, офіцера й кавалера — 40 мм.

Зірка — дванадцятикінцевий хрест, з роздвоєними кінцями, без емалі. Кінці променів увінчані кульками. Між плечима хреста гострокутні промені, вкриті синьою емаллю. У центральному медальйоні — зображення голови Маріанни й колом, на синьому емальованому полі, напис «République Française / Ordre national du Mérite». Медальйон оточений лавровим вінцем. Зірка кавалера Великого хреста — позолочена, Великого офіцера — срібна. Діаметр зірки — 90 мм.

До 1980 року зірка Великого офіцера була без емалевого покриття.

Стрічка ордена — муарова, синя («колір Франції», фр. bleu de France). Ширина стрічки кавалера Великого хреста — 100 мм, командора — 40 мм, великого офіцера, офіцера й кавалера — 37 мм.

Для носіння на повсякденному цивільному вбранні передбачені розетки з орденської стрічки (діаметром 6 мм), а на мундирі — планки.

Обмеження числа нагородженних

[ред. | ред. код]

З метою підняття престижу та значимості нагороди декретом від 12 лютого 2009 року були затверджені такі знижені норми нагородження орденом Заслуг упродовж 2009—2011 років:[2]

Цивільних: Військових:
Великого хреста — 6 Великого хреста — 5
Великих офіцерів — 12 Великих офіцерів — 12
Командорів — 140 Командорів — 95
Офіцерів — 720 Офіцерів — 470
Кавалерів — 3400 Кавалерів — 1800

Станом на 31 грудня 2010 року в ордені перебувало[2]:

  • Кавалерів Великого хреста — 138
  • Великих офіцерів — 310
  • Командорів — 5295
  • Офіцерів — 32140
  • Кавалерів — 153590

Нагороджені

[ред. | ред. код]

Серед кавалерів Великого хреста ордена:

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]