Орлеанська Мадонна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Орлеанська Мадонна»
італ. Madonna d'Orleans
Творець:Рафаель Санті
Час створення:1505–1507 роки
Розміри:29 x 21 см
Висота:310 міліметр
Ширина:230 міліметр
Матеріал:олія
Техніка:дошка
Жанр:сакральне мистецтво
Зберігається:Шантійї, Франція
Музей:Музей Конде
Інвентарний номер:PE 39[1]
CMNS: «Орлеанська Мадонна» у Вікісховищі

«Орлеанська Мадонна» — картина італійського художника доби Відродження Рафаеля, написана близько 1505–1507 років.[2]

Історія власників

[ред. | ред. код]

На початку XVI століття картину, яка перебувала в зібранні савойського герцога Карла III, кілька разів копіював п'ємонтський художник Джованні Мартіно Спанцотті. «Невелика флорентійська картина» згадана і в його листі до герцога. Очевидно, в Турині, який відставав від Флоренції з художнього погляду, полотно Рафаеля вважалося дивиною і мало неабиякий успіх. Зібрання вдовиці савойської герцогині Христини налічувало вже чотири роботи Рафаеля. У 1647 році всі вони були викрадені з її замку.

Сліди картини знову виявляються в 1729 році в каталозі естампів, замовленому П'єром Кроза. У ньому власником «мадонни» названо єпископа Памьє, який пізніше продав її регенту Філіпу Орлеанському. Картина прикрашала інтер'єр Пале-Рояль до 1791 року, коли Філіп Егаліте, щоб сплатити величезні борги, продав успадковані від предків роботи великих італійців банкіру Едуару де Валькьє. Його кузен Лаборд де Мервіль 7 років потому влаштував розпродаж в Лондоні. За підсумками аукціону вся колекція була придбана британськими лордами Бріджвотером, Гауером і Карлейлом (які скинулися з такої нагоди), проте «Мадонна Орлеанського дому» одразу ж була направлена ​​на перепродаж.

Картина пройшла через руки кількох бельгійських і французьких колекціонерів, зокрема, маркіза Агвадо. В 1869 році її викупив герцог Омальський і помістив у своєму маєтку Шантійї поруч з іншими роботами Рафаеля — «Трьома граціями» і «Мадонною Лорето».

Характеристика

[ред. | ред. код]

На відміну від більшості робіт Рафаеля, Марія зображена не на тлі пейзажу, а в тісному домашньому інтер'єрі, на слабо освітленому тлі з полками, що ледь виступають з мороку і де помітні банки з зіллям. Настільки незвичайний для Рафаеля інтер'єрний фон може бути пояснений впливом «Святого Єроніма» Яна ван Ейка, де реторти й пробірки тлумачаться алегорично. Рафаель міг бачити картину ван Ейка в зібранні Медічі.

Триколірне вбрання Марії добре відоме за іншими роботами Рафаеля (наприклад, за «Прекрасною садівницею»). Діагональна поза немовляти досить незвичайна, а його голова має риси схожості з немовлятами Мікеланджело (наприклад, в «Мадонні Брюгге»). Зачіска Марії близька до зачіски моделі з картини Рафаеля «Пані з єдинорогом», яка була написана приблизно в один час з «Мадонною Орлеанського дому».

Література

[ред. | ред. код]
  • Pierluigi De Vecchi. Raffaello. Rizzoli, Milano 1975.
  • Paolo Franzese. Raffaello. Mondadori Arte, Milano 2008.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Joconde — 1975.
  2. La Madone de la maison d'Orléans. Les Collections du musée Condé. Архів оригіналу за 20 липня 2013. Процитовано 19 січня 2012. (фр.)

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]