Осадца Михайло (композитор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
о. Михайло Осадца
Ім'я при народженні Михайло Осадца
Народився 1889(1889)
Вікно, Станіславщина
Помер 25 жовтня 1941(1941-10-25)
Діяльність релігійний і культурний діяч
Alma mater Бережанська гімназія

отець Миха́йло Оса́дца (1889 с. Вікно на Станіславщині — 25 жовтня 1941) — український релігійний та культурний діяч, священик УГКЦ, катехит, композитор, професор Бродівської гімназії, засновник і диригент хору «Боян» у Бродах.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у сім'ї потомственного священика с. Вікна на Покутті.

Освіта[ред. | ред. код]

Здобув початкову освіту у сільській школі. Потім навчався у Бережанській гімназії, на теологічному факультеті Львівського університету, у Львівському інституті імені Лисенка. Після висвячення, окрім душпастирської служби, активно працював на ниві культурно-освітнього життя Бережанщини. Організовував хори і оркестри, будучи їх керівником та диригентом.

Священича, викладацька, релігійно-культурна робота[ред. | ред. код]

Студентський хор під орудою свого катехита о. проф. М. Осадци 1931 р.

У 1921 році о. Михайло Осадца переїхав у Броди на посаду катехита — вчителя богослов'я в державній гімназії ім. Ю. Коженьовського (1921—1935), де поряд з викладацькою роботою відправляв літургії для учнів у церквах св. Юра та Пресвятої Богородиці. У Бродах з його ініціативи створено духовий оркестр та хор «Боян» (1925), що пожвавило культурно-освітнє життя міста. Їх концерти збирали величезну кількість людей. У різних святах та виступах брали активну участь і члени його сім'ї: старша дочка Стефа грала на фортепіано, молодша дочка Марта співала в хорі, а син Маркіян був диригентом і грав на кількох музичних інструментах.

Радянські часи[ред. | ред. код]

Залишившися без роботи унаслідок заборони релігії у школах після приходу в Броди радянської влади, парафіяни с. Язлівчика запросили священика до себе на парафіяльну роботу.

Навесні 1941 року органи НКВС намагалися арештувати пароха — і приблизно тоді ж, не долікувавшись від важкої недуги, він сильно простуджується на святкуванні днів пам'яті Маркіяна Шашкевича в с. Підлиссі. Із ослабленим організмом — та ще через додаткові ускладнення на легені, о. Михайло помер.

Кредо[ред. | ред. код]

До кінця своїх днів, присвятивши себе служінню Богові та людям, о. Осадца жив і керувався правилом, записаному в «Малому катехизмі», у єдиній книжці, яка вціліла з великої його бібліотеки:

« Ми повинні ближніх задля Бога любити, як себе самих. »

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]