П'яндж (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
П'яндж
Витік злиття Паміру і Вахандар'ї
Гирло Аму-Дар'я
Країни басейну Афганістан, Таджикистан
Довжина 921 km
Середньорічний стік 1,000 m³/s
Площа басейну 114,000 km²
Категорія у Вікісховищі {{{назва}}}
Пяндж біля Кеврону, на кордоні Афганістану і Таджикистану

П'яндж (також Пяндж; перс. پنج‎; тадж. Панҷ) — ріка в Азії, ліва складова Амудар'ї. Утворюється при злитті річок Паміру і Вахандар'ї. Протікає по кордону Афганістану (лівий берег) і Таджикистану. Довжина 921 км (від витоку Паміру з озера Зоркуль 1125 км), площа басейну — 114 тис. км², середня витрата води 1000 м³/с².

Назва ріки походить від слова «п'ять», тому що вона утворюється від злиття п'яти великих рік.

Витоки на кордоні між Афганістаном і Таджикистаном в стародавньому регіоні Бадахшан. Тече на захід по кордону двох країн. Після міста Хорог, столиці Горного Бадахшану Таджикистану він отримує воду від однієї з головних приток — Мургабу. Далі тече на південний захід до злиття з Вахшем і формує найбільшу річку Центральної Азії — Амудар'ю. По частині долини П'янджу йде Памірський тракт: Душанбе — Хорог.

Споживання води[ред.ред. код]

Договір між Радянським Союзом та Афганістаном по використанню води, підписаний в 1946 році, дозволяє використовувати Афганістану 9 млн м³ води/рік[1]. Наразі Афганістан споживає 2 мільйонів м³ води. Якщо Афганістан розпочне забирати воду в повному обсязі що дозволяє договір то це призведе до екологічної катастрофи. Використовується для зрошення.

Мости[ред.ред. код]

  • Міст Афганістан-Таджикистан: автомобільний міст був побудований через річку між Таджикистаном та Афганістаном у Нижньому П'янджі. Контракт було підписано у травні 2005, та будівництво[1] мосту розпочалось в січні 2006 і було завершено в серпні 2007 року. Фінансування було надано урядом США, на суму в 37 мільйонів доларів, і будувалось італійською Генеральною Будівельною компанією Rizzani de Eccher S.p.A. під проводом Інженерного корпусу армії США. Міст замінив поромну переправу потужністю 60 автомобілів на день, і не працюючу багато місяців на рік через сильну течію річки.
  • Ще один міст був побудований при злитті з Гунтом у Хорозі у 2003.
  • Міст також існує в Лангарі, можливо, закритий.

Aga Khan Development Network брала участь у проекті по будівництву серії з трьох мостів через річку Пяндж між Таджикистаном та Афганістаном[2].

Примітки[ред.ред. код]


Річка Це незавершена стаття про річку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Таджикистан Це незавершена стаття з географії Таджикистану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Афганістан Це незавершена стаття з географії Афганістану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.