Географія Таджикистану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Географія Таджикистану

Загальна карта Таджикистану
Фото з космосу
Детальна карта Таджикистану
Карта Таджикистану
Топографічна карта Таджикистану
Гори Таджикистану

Розташування[ред. | ред. код]

Таджикистан — держава в центральній Азії, межує на півночі з Киргизстаном, сході з Китаєм, півдні з Афганістаном, заході з Узбекистаном. Таджикистан розташований в передгір'ях Паміру і не має виходу до моря. Це найменша за площею центральноазійська держава.

Рельєф[ред. | ред. код]

Таджикистангірська країна, 93% її тер. займають. хребти Тянь-Шаню і Паміру; бл. 50% поверхні знаходиться вище 3000 м. На півночі знаходиться зах. частина Ферганської долини, обмежена з півночі гірськими хребтами вис. до 3769 м. В центр. частині Т. розташовані хребти: Туркестанський (до 5509 м), Зеравшанський (до 5489 м) і Гіссарський (до 4491 м). Східну, найбільш високу частину Т., займають хребти Паміру вис. понад 7000 м. Вічні сніги і льодовики займають бл. 8000 км². У Таджикистані нараховується понад тисячу гірських льодовиків. Найбільші льодовики: Федченка – 650 км² (довжина – бл. 70 км), Грумм-Гржимайло – бл. 140 км². Гори розчленовані міжгірними улоговинами і долинами, в яких зосереджені основна маса населення і господарська діяльність.

Гідрографія[ред. | ред. код]

Основні річки: Амудар'я і її притоки – Пяндж, Вахш, Кафірніган, Зеравшан, Сирдар'я. Загалом по території Таджикистану протікають бл. 950 річок, що беруть початок в основному в горах Паміру або Гіссаро-Алаю, що належать переважно до басейну Амудар'ї (в тому числі повноводні Пяндж і Вахш). Деякі річки мають стік в Зеравшан і Сирдар'ю. Завдяки крутому падінню багатьох річок, особливо Пянджа і Вахша, Таджикистан займає друге місце в СНД (після Росії) по запасах гідроенергоресурсів.

Більшість озер розташована на Памірі і в Гіссаро-Алаї. Озера тектонічного походження. Найбільші озера — Каракуль, Сарезьке озеро, Іскандеркуль, для зрошування полів були створені водосховища — Кайраккумське водосховище, Нурекське водосховище (також для виробництва електроенергії), Мумінабадське водосховище та Сельбурунське водосховище.

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат Таджикистану різко континентальний, сухий, зі значними коливаннями температури і опадів в залежності від абсолютної висоти місцевості.

Найбільш густо заселені долини р. Сирдар'ї (західна частина Ферганської западини) на півночі Таджикистану, Зеравшану в центральній частині країни, а також низькогір'я і долини на південному заході (Південно-Таджицька депресія).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.

Посилання[ред. | ред. код]