П'ять цивілізованих племен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Представники П'яти цивілізованих племен. На портретах, зліво направо, зверху вниз: Секвойя, Пушматаха, Селокта, невідомий, Оцеола. Портрети написані у період 1775—1850.

П'ять цивілізованих племен, англ. Five Civilized Tribes — термін, що застосовується у відношенні до п'яти індіанських народів США — черокі, чикасо, чокто, маскоги (кріки) та семіноли, які на початку XIX ст. вже перебрали багато звичаїв та досягнень білих поселенців та встановили досить гарні відносини з сусідами.

Процес культурної трансформації цих племен почали Джордж Вашингтон та Генрі Нокс; при цьому черокі та чокто успішно опанували європейсько-американську культуру.[1]

Вашингтон вважав, що індіанці мають рівні права з білими, хоча й примітивніший суспільний лад. Він сформулював основи політики «навернення у цивілізацію», котру пізніше продовжив Томас Джефферсон.[2]

Історик Роберт Ремині, автор біографії Ендрю Джексона, писав: «вони вважали, що як тільки індіанці опанують практику приватної власності, будівництва будинків, землеробства, освіти для дітей, перейдуть у християнство, вони отримають визнання з боку білих американців».[3]

План Вашингтона з 6 пунктів включав:

  • нейтральне правосуддя стосовно індіанців;
  • придбання індіанських земель на основі чітко сформульованих правових актів;
  • розвиток торгівлі;
  • розвиток експериментів, спрямованих на стимулювання цивілізаційного розвитку та «покращення» індіанського суспільства;
  • право президента на передачу індіанцям «подарунків»;
  • покарання тих, хто порушував права індіанців.[4]

Уряд призначав агентів, таких, як Бенджамін Хокінс, котрі жили серед індіанців та навчали їх, у тому числі особистим прикладом, стилю життя білих.[1] Південно-східні племена визнали політику Вашингтона, заснували школи, зайнялися фермерством, перейшли у християнство та почали будувати такі ж будинки, як у білих сусідів. Багато індіанських фермерів мали у власності чорних рабів.

П'ять цивілізованих племен спочатку жили у південно-східній частині США. Однак їх землі приваблювали білих поселенців півдня США. У зв'язку з цим на півдні США виник рух з вимогою виселення індіанців. У 1830 р. президент Ендрю Джексон, підтриманий на виборах цим рухом, підписав Закон про виселення індіанців, відповідно до якого індіанці П'яти племен були примусово переселені у спеціально створені для них Індіанські території (зараз схід штату Оклахома). Багато з них загинули дорогою або у нових місцях. Це переселення отримало назву Шлях сліз.

Під час Громадянської війни у США чокто та чикасо воювали, зазвичай, на боці Конфедерації, а маскоги, семіноли та, особливо, черокі виявилися розділеними між двума сторонами. У результаті серед племені черокі навіть почалася своєрідна внутрішня громадянська війна.

Після переселення до Оклахоми уряд США пообіцяв, що на індіанські землі не будуть переселятись нові білі поселенці. Однак ця обіцянка безкарно порушувалася білими поселенцями навіть до 1893 р., коли уряд офіційно дозволив підселення на черокські території. У 1907 р. Індіанська територія та Територія Оклахома були об'єднанні у штат Оклахома, в якому й досі представники П'яти племен складають значну частину населення.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Perdue, Theda. Chapter 2 "Both White and Red". Mixed Blood Indians: Racial Construction in the Early South. The University of Georgia Press. с. 51. ISBN 0-8203-2731-X.  Проігноровано невідомий параметр |origdate= (можливо, |origyear=?) (довідка)
  2. Remini, Robert. "The Reform Begins". Andrew Jackson. History Book Club. с. 201. ISBN 0965063107.  Проігноровано невідомий параметр |origdate= (можливо, |origyear=?) (довідка)
  3. Remini, Robert. "Brothers, Listen ... You Must Submit". Andrew Jackson. History Book Club. с. 258. ISBN 0965063107.  Проігноровано невідомий параметр |origdate= (можливо, |origyear=?) (довідка)
  4. Miller, Eric (1994). Washington and the Northwest War, Part One (HTML). George Washington And Indians. Eric Miller. Архів оригіналу за 2012-03-21. Процитовано 2008-05-02.  Вказано більш, ніж один |author= та |last= (довідка)

Посилання[ред. | ред. код]