Південь США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Південь США

Південь США (англ. The American South, The South; неформальні назви — Діксі, Діксіленд, Dixie , Dixieland) — важливий економіко-географічний та історико-культурний регіон США, розташований на південному сході країни. У світовій історіографії здобув популярність завдяки поширенню крайніх форм експлуатації рабів-негрів класом білих плантаторів англо-саксонського походження, які організували Конфедеративний сепаратистський рух, що призвело до Громадянської війни в 1861–1865 роках, а потім, у період Реставрації, крайнім формам дискримінації і сегрегації населення за расовою ознакою. Своєрідний побут і плантаційних культур Півдня США склалися в період британської колонізації Північної Америки і кілька еволюціонували після здобуття країною незалежності. У другій половині XX століття, в результаті боротьби негритянського населення за свої права, життєвий уклад Півдня зазнав істотних змін. Змінилася і демографічна ситуація, оскільки в результаті масової міграції білих на південь, чорні перетворилися на меншість. Тим не менше, їх частка в більшості південних штатів вище середньої по країні, досягаючи піку в штаті Міссісіпі (38% за оцінкою на 2007 рік). Усередині цього великого регіону нині виділяються кілька субрегіонів, досить відмінних один від одного по демографії, культурі, а також темпам економічного і соціального розвитку.


Історія[ред. | ред. код]

Згідно з усталеною в російських географічних науках традиції, територія Сполучених Штатів Америки ділиться на три найбільших регіони: промисловий переважно «біла» Північ США, колишній рабовласницький Південь зі значною негритянською меншістю і колонізований Захід, де помітна присутність латиноамериканського елемента. До Півдню США відносять переважно штати які в 1861–1865 роках складали так звану Конфедерацію.

Рельєф[ред. | ред. код]

Рельєф Півдня в основному представлений низовиною, оскільки в недалекому минулому був дном Атлантичного океану або Мексиканської затоки. З півночі на південь його перетинає долина річки Міссісіпі і багато інших повноводних річок. В районі штатів Теннесі, Кентуккі, Північної і Південної Кароліни і Вірджинії розташована невисока сильно зруйнована гірська система Аппалачі, що простягнулася із південного заходу на північний схід.

Клімат[ред. | ред. код]

Південь США відрізняється від Півночі в першу чергу своїм кліматом. Території південних рівнин лежать на одній широті з Єгиптом. Влітку і на початку осені сюди проникає жарке вологе повітря з Мексиканської затоки, що несе тропічні урагани, що викликають величезні збитки. Вологість повітря досягає 100%, температури самого жаркого місяця — серпня досягають +36 +38 ° C (100 ° F). Однак через свою незахищеність від Великих рівнин з їх холодними повітряними фронтами, зими на півдні легковажні, дощову і досить прохолодні для тридцятих широти. Майже кожну ніч можливі заморозки до −5°C—7 °C, вдень повітря знову прогрівається до +10—+12 °C. Під час проходу грозових фронтів можливі смерч і і торнадо, що приносять руйнування і жертви, часті повені, а взимку — ожеледь і ожеледиця. На крайньому заході півдня — в Техасі — клімат більш посушливий, переважають субтропічні степи. У Південній половині п-ва Флорида — вологий тропічний. Клімат визначає рослинний і тваринний світ Півдня країни. Північні і гірські райони південних штатів розташовані в помірній зоні (Штати Кентуккі і Вірджинія). За ступенем зволоження, південні штати розпдаються на три зони: вологу (східніше від долини річки Міссісіпі), включаючи заболочене Атлантичне узбережжя, слабо посушливу (центральна і східна територія Техасу) і посушливу (пустельний захід Техасу, який, втім, скоріше ставиться до Заходу США). В цілому, сонячний і жаркий клімат півдня сприятливий для вирощування деяких теплолюбних культур, таких як бавовник, соя і виноград — мускадін. Але такі середземноморські культури як маслини, цитрусові і гранати ростуть погано, оскільки вони не переносять високої вологості влітку і частих заморозків взимку при дуже вітряній погоді. Візитними картками півдня є наступні рослини: болотний кипарис, іспанський мох, акліматизовані ліани бур'яну кудзу, білі квіти американського кизил а, різні магнолії, мирт і рододендрон, взимку — квітуча камелія і братки. Символами півдня є також бавовник, горіх — пекан, азалія і гібіскус (суданська троянда). З фруктових рослин — хурма, персик і фіга. Сучасний рослинний світ Півдня США в цілому нагадує вологі субтропіки Чорноморського узбережжя України.

Кулінарія[ред. | ред. код]

Кухня Півдня країни відображає його клімат, культуру і традиції як поселенців північної Європи, так і рабів, завезених з Африки. Популярні яблучний пиріг, Пекановий пиріг, різні соус и і запіканки, барбекю, боби, смажене курча, гостра їжа. Традиційним прохолодним напоєм півдня вважається холодний чай (чай з льодом).

Демографія[ред. | ред. код]

Корінним населенням півдня США до початку британської колонізації на початку XVII були різні індіанські племена. Через їх вільний, напівкочовий спосіб життя, а також через відсутність імунітету від багатьох європейських хвороб, пізніше в результаті насильницького згону з займаних ними земель, чисельність індіанців швидко скоротилася. Першими з європейців тут стали селитися іспанці, потім французи (іноді пірати). Білі англосаксонські протестанти приступили до масового захоплення земель і лісів. Колоніальна британська еліта склала основу правлячого класу колоній, хоча основну масу білих поселенців становили вільні фермер и-колоністи невисокого статку (так звані реднек і), змушені емігрувати через малоземелля в Британії. Процес британської колонізації поширювався зі сходу на захід і мав украй жорстокі форми. Першими кольоровими меншинами в США були різноманітні індіанські племена (червоношкірі) і так звані напівкровки. В результаті работоргівлі з Африкою та країнами Карибського басейну, до них додалися близько 500 тис. негрів-рабів. З поширенням плантаційного господарства та рабства найбільшим меншістю півдня стали завезені негр и з Африки і їх нащадки — афроамериканці. У результаті природного приросту їх число перевищило 4 млн до 1860 року. Більшість негрів було задіяно саме у сільському господарстві Півдня США. До початку XX століття афроамериканці становили абсолютну більшість населення (до 75% в різний час піку) в трьох південних штатах: Луїзіана, Південна Кароліна і Міссісіпі . У цей період у більшості південних штатів у 1800–1900 роки мало негритянське більшість до масового напливу іммігрантів з Європи в першій половині XX століття а. Так, в Південній Кароліні в XVIII столітті негри становили до 75% всього населення і негритянське більшість зберігалося аж до середини 1920-х років. У Міссісіпі чорне більшість зберігалося аж до середини 1940-х років до початку масової міграції чорних на північ США (сучасний показник — 38%). У Луїзіані афроамериканське і афрокреольское більшість поступово зійшло нанівець до 1900 рік і нині становить 31%. Приблизно в цей же час в трьох інших південних штатах — Джоржіо, Алабами і Флориди — чорношкіре населення становило від 45% до 48% населення. У Техасі кількість чорношкірих в період найвищого розквіту рабства досягло 30%.

Районування[ред. | ред. код]

Усередині Півдня країни виділяються наступні субрегіону:

Список штатів[ред. | ред. код]

Техас, Джорджія, Вірджинія, Північна і Південна Кароліна, Теннесі, Кентуккі, Арканзас, Луїзіана, Міссісіпі, Алабама, Меріленд, Делавер, Флорида, Оклахома.

Див. також[ред. | ред. код]