Паріс Бордоне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Паріс Бордоне
Paris Bordone
Paris bordon - retrato de alvise contarini 04.JPG
Альвізе Кантаріні (портрет роботи Бордоне)
Народження 5 липня 1500(1500-07-05)
місто Тревізо
Смерть 19 січня 1570(1570-01-19) (69 років)
  Венеція
Країна Італія
Жанр портрет
Діяльність художник
Напрямок Відродження, маньєризм
Вплив Тиціан
Твори вівтарі, фрески, портрети, релігійні і міфологічні картини, композиції побутового жанру

CMNS: Паріс Бордоне у Вікісховищі

Паріс Бордоне (італ. Paris Bordone; 5 липня 1500 — 19 січня 1570) — венеціанський художник 16 століття. Малював релігійні і міфологічні картини, вівтарі, побутові композиції, портрети.

Життєпис[ред. | ред. код]

Паріс Бордоне народився в невеличкому місті Тревізо, що розташоване на венеціанській террафермі, материкових землях, які входили до складу Венеціанської республіки. Вже в підлітковому віці перебрався у Венецію.

Є відомості, що художню освіту здобув у майстерні Тиціана. Про це свідчить і художня манера митця. Він добре засвоїв і довго експлуатував знахідки і риси ранньої манери Тиціана.

Окрім олійного живопису, Бордоне брався за створення фресок в самій Венеції, Тревізо і Віченці, але вони не збережені через вологий клімат і руйнації у війнах на території Італії.

У 1538 році він отримав замову на службу від французького короля Франциска І і перебував у Франції. Але виконані там портрети не збережені і відомі лише з літературних джерел.

Деякий час працював у багатих ремісничих містах південної Німеччини (Аугсбург, Мюнхен).

За припущеннями, з немолодим вже Бордоне зустрічався біограф більшості італійських художників і сам художник доби маньєризму — Джорджо Вазарі.

Художня манера[ред. | ред. код]

Паріс Бордоне. Вівтар «Мадонна на троні і Св. Фабіан, Рох, Себастьян і Катерина Александрійська», Берлін.

Бордоне настільки вдало імітував ранню художню манеру вчителя Тиціана, що деякі твори молодого художника плутали з ранніми творами попередника. В подальшому творчі шляхи Тиціана і Паріса розійшлися. Тиціан майже до смерті дотримувався реалістичної манери з ретельним вивченням натури. Менш обдарований Бордоне покладатиметься на власну пам'ять, колись засвоєні уроки і широко використовуватиме не свої знахідки і в композиції, і в колориті (хоча той по венеціанські багатий).

Фігурам на картинах Паріса Бордоне притаманні незбалансовані пропорції й неприродні рухи і жести. Тло картин займають штучно створені архітектурні споруди, мета яких продемонструвати власну майстерність і знання перспективи. Найвдалішими були архітектурні фрагменти у вівтарях, але Паріс Бордоне тільки вдало використовував давній іконографічний зразок, давно вироблений його попередниками в Венеції. Він лише наслідував давню традицію, не вносячи в неї нічого творчо нового.

Вибран твори[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wendy Beckett, 1000 arcydzieł, Warszawa: Arkady, 2001, ISBN 83-213-4218-3
  • C. Pietrangeli, Watykan. Arcydzieła malarstwa, Warszawa: Arkady, 2000, ISBN 83-213-3979-4
  • Christine Stukenbrock, Barbara Toepper, Arcydzieła malarstwa europejskiego, Koenigswinter: h. f. ullmann, 2007, ISBN 978-3-8331-2131-9

Посилання[ред. | ред. код]


Див. також[ред. | ред. код]