Пилорама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Пилорама — Деревообробний верстат, призначений для подальшого розпилювання дров і брусів різних пород деревини на пиломатеріали.

Історія[ред.ред. код]

Ручна пилорама
Пилорама у музеї просто неба Рошейдер Хоф

Перші пилки з'явилися в Бронзовому столітті. На початку I тисячоліття до н. е. у Фінікії була винайдена дворучна пила, завдяки якій стала можлива вироблення бруса, який використовувався в кораблебудуванні[1]. Трохи пізніше для приводу пили в рух здогадалися використовувати водяне колесо, ця конструкція була основною аж до винаходу парового двигуна.[2].

Різновиди[ред.ред. код]

До нашого часу застосовуються пилорами наступних основних типів:

Стрічкова пилорама[ред.ред. код]

Розпилювання здійснюється пилами, зібраними (як правило, вертикально) постав і закріпленими в пільной рамки з зворотно-поступальним переміщенням пільной рамки по напрямних[3]. Виділяють рами спеціального призначення:

  • горизонтальні рами — переміщення пільной рамки відбувається в горизонтальному напрямку (підходять для розпилювання колод цінних порід і для випилювання ванчес у фанерному виробництві);
  • коротишеві рами — призначені для розпилювання коротких колод і брусів[4].
  • тарні рами — використовуються для розпилу невеликих брусів на тарну дощечку, заготовки для дерев'яних лиж. Відмінними рисами таких рам є малий хід і невелика висота пільной рамки[5];
  • пересувні рами — підходять для тимчасових цехів (можлива транспортування без демонтажу)[6].

До переваг махових пилорам відноситься висока якість одержуваного пиломатеріалу, більша продуктивність праці. До недоліків відноситься масивність конструкції, високе енергоспоживання, необхідність кваліфікованого обслуговування. Тому зараз махові пилорами масово витісняються дисковими і стрічковими пилорамами.

Примітки[ред.ред. код]