Площа Кропивницького

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
площа Кропивницького
Львів
Східна частина площі
Східна частина площі
Східна частина площі
МісцевістьПривокзальна
РайонГалицький
Загальні відомості
поштові індекси79018
Транспорт
Покриттябруківка
Будівлі, пам'ятки, інфраструктура
Забудовакласицизм, сецесія, конструктивізм
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMapпошук у Nominatim
Мапа
Мапа
CMNS: Площа Кропивницького у Вікісховищі

Площа Кропивни́цького — площа у Львові, недалеко від головного залізничного вокзалу, важливий транспортний вузол міста. Розташована між вулицями Городоцькою та Шептицьких.

Назва

[ред. | ред. код]

Від 1871 року називалася площа Солярні, бо тут розташовувалися соляні склади; від 1916 року мала назву Більчевського на честь львівського римсько-католицького архієпископа Юзефа Більчевського (1860—1923); 1941 року називалася Котляревського, в часи німецької окупації Ганзепляц. З 1944 року — площа Кропивницького на честь українського письменника, драматурга, актора Марка Кропивницького (1840—1910).

Забудова

[ред. | ред. код]

Забудова вулиці: класицизм, сецесія, конструктивізм.

Під № 1 від початку 1990-х років має греко-католицька церква святих Ольги та Єлизавети, за часів Австро-Угорщини і Польщі це був римсько-католицький костел святої Єлизавети, який комуністична влада закрила 1946 року. Відтоді храм використовували як склад, а 1962 року за наказом радянської влади спиляли хрест із найвищої вежі та знищили кам'яний хрест перед спорудою. Від початку 1990-х років у храмі розпочали реставраційні роботи.

У житловому будинку № 1-2 за польських часів містилося бюро міжнародних морських ліній Королівсько-Голландський Ллойд, нині тут магазини «Парфуми», «ЕкоЛан» та «Щирецькі ковбаси».

Адресу № 3 за часів Польщі мала фабрика шоколаду «Дерби», від радянських часів — це кондитерський цех № 7, у 1950-х роках тут також містилася кравецька майстерня Львівської залізниці.

У будинку № 6 до 1939 року містився магазин канцелярського приладдя, у 1950-х роках — закусочна, від 1960-х роках і донині тут працює «Пиріжкова», а також є крамниці жіночої білизни та «Подарунки-сувеніри».

У будинку № 7 до війни була цукерня Овоца, нині тут також міститься магазин «Щирецькі ковбаси».

В будівлі № 9 у 1950—1960 роках була зарядка та ремонт акумуляторів і годинників, тепер тут міститься магазин трикотажу «Катря».

Адресу № 10 за часів Польщі мав магазин тканин Кароля Саламандера, у 1950—1960 роках — перукарня та фотосалон артілі «Фотохудожник», який проіснував донині, також тут від часів СРСР працює магазин «Книги».

У будинку № 12 за радянських часів була сосисочна, тепер тут магазин «Взуття».

Джерела

[ред. | ред. код]