Плюшевий ведмедик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плюшевий ведмедик

Плюшевий ведмедик — м'яка іграшка, що має конкретний день народження. У США, Великій Британії та скандинавських країнах День Плюшевого Ведмедика святкують 27 жовтня.

Плюшевий ведмедик з'явився на світ завдяки президентові США та емігрантові з Росії. В кінці 1902 президент США Теодор Рузвельт на полюванні пошкодував ведмідя. Ця подія стала приводом для численних жартів. Зокрема, в одній з карикатур делегація ведмедів вимагала від Рузвельта підписати з людством пакт про ненапад.

Одну з карикатур помітив Морріс Мітчом (справжнє ім'я - Михайло Мішіми [1])  — емігрант з Росії, власник крамниці іграшок у Нью-Йорку. Дружина Мітчома — Роуз виготовила першого іграшкового ведмедика, на кшталт того, що був на карикатурі. Ведмежа було виставлене у вітрині магазину поруч із карикатурою президента США і отримало ім'я Ведмежа Тедді (скорочено від Теодор). Мітчом був здивований, скільки людей звернулося до нього з проханням купити таку іграшку. Торговець звернувся до Рузвельта і попросив дати його ім'я цій іграшці і отримав згоду. У 1903 торговець з Росії заснував компанію Ideal Toy Company, яка зайнялася випуском ведмежат. У 1902 році президент США Теодор Рузвельт пощадив на полюванні американського чорного ведмедя, загнаного мисливської командою з собаками, напівзабитого та прив'язаного до дерева (верби). Рузвельта запросили відстрелити здобич. Він відмовився зробити це сам, мотивуючи тим, що це «неспортивно», але розпорядився ведмедя пристрелити, щоб припинити його муки. Історія потрапила в газетні карикатури, але з часом була адаптована з кон'юнктурних міркувань, і ведмідь перетворився на маленького симпатичного ведмедика (як в карикатурі у «Вашингтон пост» від 16 листопада 1902). Деталі історії з часом розмилися, залишилася головна - Тедді (прізвисько Рузвельта) відмовився стріляти у ведмежатко. Одна з карикатур із зменшеним до ведмежати масштабом попалася на очі дружині Морріса Мічтома, емігранта з Росії, власника магазина іграшок. Вона і зшила першого ведмедика, схожого на ведмедя з карикатури. Він був встановлений на вітрині магазину і названий «Ведмедик Тедді», на честь президента Рузвельта. Нова іграшка викликала у покупців небувалий інтерес і незабаром, отримавши згоду Рузвельта на використання його імені, Мічтом заснував компанію Ideal Toy Company, яка займалася випуском іграшкових ведмежат. І хоча успіх ведмежат був колосальним, Мічтому він не приніс багатства. Він допустив серйозну помилку - не запатентував нову іграшку і її назву. Незабаром з'явилася безліч компаній, що випускають схожих ведмежат і користуються його ідеєю.

За іншою версією, перше ведмежа було виготовлено Маргаритою Штайф за ідеєю її племінника Річарда, що спроектував першого плюшевого ведмедя з рухомими лапами в 1902 році. У 1903 році на виставці іграшок в Лейпцигу один американець замовив відразу 3000 примірників, а на виставці в Сент-Луїс в 1904 році було продано вже 12 000 ведмедиків, за що Маргарита і Річард отримали золоту медаль.

Посилання[ред. | ред. код]