Полоз ескулапів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Полоз ескулапів
Полоз ескулапів
Полоз ескулапів
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Змії (Serpentes)
Родина: Полозові (Colubridae)
Рід: Полоз-заменіс (Zamenis)
Вид: Полоз ескулапів
Zamenis longissimus
Laurenti, 1768
Синоніми
Natrix longissima
Coluber aesculapi
Elaphe longissima
Посилання
Вікісховище: Zamenis longissimus
Віківиди: Zamenis longissimus
ITIS: 1081823
МСОП: 157266
NCBI: 201439

Полоз ескулапів[2], полоз лісовий[3] (Zamenis longissimus) — неотруйна змія з роду Полоз-заменіс родини Полозові (Colubridae). Інша назва «лісовий полоз».

Загальна довжина досягає 225 см. Тулуб стрункий. Кінчик морди закруглений. Навколо тулуба є 23 рядка лусок. Черевних щитків у самців — 195–236, у самок — 207–248. Ці щитки утворюють чітко виражене ребро на боках черева. Підхвостових щитків у самців — 60-85 пар, у самок — 60-100. Анальний щиток розділений. Лусочки передньої частини тулуба гладенькі, у задній частині тулуба вони мають слабко виражені реберця, особливо добре розвинені у самців.

Спина має оливково-буре, жовтувато-кремове, яскраво-коричневе або сіро-коричневе забарвлення. Деякі лусочки мають білі краї, що створює тонкий сітчастий малюнок. Черево — перламутрово-біле, або сіре, у самок часто яєчно-жовте з темними плямами, які іноді зливаються, тоді черево стає чорним. Голова зверху однокольорна без плям, з боків позаду рота розташовані нерізкі білуваті плями, які доходять до потилиці. Нерізко чорна смужка тягнеться також від заднього краю ока до кута рота. Під оком розташована вузька вертикальна пляма. Черевна сторона з дрібними темними цятками, інколи зі світлими поздовжніми лініями по краях. Молоді полози забарвлені у сірий колір з 2 жовтими овальними потиличними плямами. На верхній поверхні тулуба молодих змій часто є округлі чорні плями, абсолютно не виражені у дорослих особин.

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Населяє передгірні букові та, рідше, хвойні ліси, мішані широколистяні ліси з вічнозеленим підліском, грабняки, чайні плантації, фундукові сади, лісові галявини, вологі луки, розріджені чагарникові зарості, схили залісених ущелин. Зустрічається до висоти 2000 м над рівнем моря. Ховається у норах ссавців, гнилих пнях, дуплах дерев, купах хмизу, порожнечах під камінням і тріщинах у скелях. На зимівлю йде наприкінці жовтня — на початку грудня. З'являється після зимівлі на початку квітня — у травні.

Харчується мишоподібними гризунами, землерийками, птахами, їх пташенятами та яйцями.

Це яйцекладна змія. Парування відбувається на початку травня — в червні, нерідко на невисоких деревах. Самиця у липні відкладає 4-10 яєць розміром 17-20х35-50 мм. Молоді полози з'являються у вересні — на початку жовтня.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Мешкає від північно-східної та східної Іспанії через центральну і південну Європу (включно Сицилію й деякі острови Егейського моря), Молдову до північної половини Малої Азії та Кавказу.

В Україні ареал охоплює Карпати, Закарпаття, південно-західну Україну.

Охорона

[ред. | ред. код]

Занесений до Червоної книги України (2009).

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Пащенко Ю. Й. Визначник земноводних та плазунів УРСР. К., 1955; Фауна України, т. 7. К., 1959
  • Berroneau, M. et al. 2010. Guide des Amphibiens et Reptiles d'Aquitaine. Association Cistude Nature, 180 pp.
  • Червона книга України, 2009