Жовтопузик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жовтопузик
Жовтопузик
Жовтопузик
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Lacertilia
Родина: Веретільницеві (Anguidae)
Рід: Панцирна веретінниця
Вид: Жовтопузик
Біноміальна назва
Pseudopus apodus
Pallas, 1775
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pseudopus apodus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pseudopus apodus
Fossilworks: 135193

Жовтопуз безногий[1][2][3] або Жовтопузик (Pseudopus apodus) — представник роду панцирних веретінниць родини Веретінницеві. Має 2 підвиди.

Опис[ред. | ред. код]

Велика безнога ящірка зі змієподібним тілом, що досягає 45-50 см у довжину, і приблизно у півтора рази довшим хвостом. Тіло і хвіст вкриті ромбічною лускою, здебільшого ребристою на спині і гладенькою з боків тулуба і на череві. Хвостова луска зверху і знизу з реберцями.

Забарвлення дорослих оливково-буре, брудно-жовте або червонувато-коричневе, іноді з безладно розкиданими неправильними темними плямами. Молоді жовтопузи різко відрізняються за забарвленням від дорослих. Тіло їх жовтувато-сірого кольору з 16-22 поперечними рядками коричнево-бурих хвилястих смужок, які на хвості розташовані у вигляді витягнутих уздовж цяток. Такі ж смуги розташовуються на верхній, нижній і бокових частинах голови, де вони утворюють своєрідний малюнок. Під час зростання жовтопузика такий малюнок на тілі поступово зникає, найдовше зберігаючись в його передній частині. Сліди поперечних смужок зберігаються іноді у особин довжиною до 20 см, тобто віком до 3 років.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє передгірні рівнини і долини річок, розріджені листяні ліси, лісові галявини, чагарники, балки, різного роду зарості і безлісні передгірні височини. Зустрічається також у нагірних напівпустелях і степах, часто у безпосередній близькості від води, добре плаває. Місцями зустрічається на окультурених землях — садах, виноградниках і посівах. У горах відомий до висоти 2300 м над рівнем моря. Здатний підніматися на гілки чагарників і стебла очерету. Ховається у норах, під камінням і між чагарниками.

Харчується комахами, прямокрилими, гусінню, молюсками, павуками, гризунами, землерийками, ящірками, невеликими зміями (ейреносами і удавчиками) і потомством птахів, що гніздяться на землі.

Після зимівлі з'являється у березні — середині квітня. З настанням літньої спеки на поверхні зустрічається рідко, впадаючи у літню сплячку, що місцями переходить у зимову.

Жовтопузик — яйцекладна ящірка. Статева зрілість настає у віці близько 4-х років при довжині тіла 31-32 см. Відкладання 6-10 яєць середнім розміром 20 х 38 мм відбувається у середині червня — на початку липня. Молоді жовтопузики довжиною 100—125 мм (без хвоста) з'являються з кінця липня до вересня.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Широко розповсюджений від Балканського півострова, Малої і Передньої Азії на заході до Іраку та Ірану на сході. В Україні зустрічається у південному Криму. Жовтопузика занесено до Червоної книги України.

Також мешкає у Росії (на чорноморському узбережжі Краснодарського краю, у передгірному Дагестані, східній Чечні, південній Калмикії), Азербайджані, Грузії і Вірменії, у Туркменістані, Узбекистані, Киргизії, Таджикистані, західному і південному Казахстані.

Підвиди[ред. | ред. код]

  • Pseudopus apodus durvillii
  • Pseudopus apodus apodus

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • http://www.izan.kiev.ua/term_com/herpet.htm
  • Куйбіда В. В., Гаврись Г. Г., Лопатинська В. В. Зоологія хребетних. Практикум: посібник з навчально-польової практики. -/Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет ім. Григорія Сковороди, Інститут зоології ім.. І. І. Шмальгаузена/. — Київ. Міленіум, 2007.-210с.(12,7 умов. друк. арк.).- 1000 екз. — ISBN 978-966-8063-3
  • Словник зоологічної номенклатури (1927 — 1928): Факсимільне відтворення видань 1927—1928 рр. — К.: Наукова думка, 2005 р. — 186 с.- (Словники України)
  • Пащенко Ю. Й. Визначник земноводних та плазунів УРСР. К., 1955; Фауна України, т. 7. К., 1959