Мідянка звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Coronella austriaca
Мідянка звичайна
Мідянка звичайна
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Змії (Serpentes)
Родина: Полозові (Colubridae)
Підродина: Полозові (Colubrinae)
Рід: Мідянка (Coronella)
Вид: Мідянка звичайна (Coronella austriaca)
Біноміальна назва
Coronella austriaca
Laurenti, 1768
Поширення звичайної мідянки
Поширення звичайної мідянки
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Coronella austriaca
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Coronella austriaca
EOL logo.svg EOL: 1920191
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 201445
Fossilworks: 252064

Мідя́нка звичайна[1] (Coronella austriaca) — змія з роду Мідянок родини Полозові (Colubridae), що водиться на всій території Європи та Західної Азії.

Особливості мідянки[ред.ред. код]

Особливістю, яка дозволяє відрізнити мідянку від деяких видів дещо схожих гадюк, є наявність темної смужки, яка проходить крізь око. Вважається умовно не отруйною, так як отруйні зуби, якими вона може кусати гризунів знаходяться далеко в ротовій порожнині, людину вона ними не може вкусити. Характерна поведінка при зустрічі з людиною має суто захисний характер — змія починає шипіти, витягує голову, або скручується в щільну грудку.

Умови виживання[ред.ред. код]

Голова мідянки приплюснута, тіло вкрите абсолютно гладенькою лускою. Уздовж спини тягнуться 2-4 ряди дрібних темних плям. Вузька бура смужка проходить від ніздрів через око з круглою зіницею до вуха. Мідянки віддають перевагу залісеним або сонячним галявинам, сухим лукам і вирубкам в різних типах лісу, уникаючи сирих місць (хоча Мідянки добре плавають). У горах піднімаються на висоту до 3000 м над рівнем моря, обживаючи кам'янисті степові ділянки з ксерофітною рослинністю. Зазвичай зустрічається в Україні, Західному Казахстані, Закавказзі і Кавказі. Притулками їм служать нори гризунів і ящірок, порожнечі під камінням, корою упавших стовбурів дерев, тріщини скель. Мідянки зовсім не бояться мурах, тому добре з ними співіснують. Часто зустрічаються випадки, коли мідянка живе посеред гірського мурашника, але мурахи не турбують змію (досить дивне явище). Тим не менше, вони охоче харчуються комахами, дрібними гризунами та навіть ящірками. Посеред осені мідянки знаходять собі придатну для сплячки нору (часто це бувають покинуті іншими істотами нори), і впадають у сплячку. Коли ж мідянка нори не знаходить, вона риє собі її. Назва пов'язана з мідним забарвленням. На зимову сплячку впадають групами 20—30 особин.

Поведінка мідянки перед певною погодою[ред.ред. код]

За поведінкою мідянки люди почали передбачати погоду. Коли температура надворі помірна, мідянка навіть годинами гріється на сонці. Коли спека затягається на кілька днів, мідянка не вилазить. Та мідянка неодмінно вилазить перед дощем.

Охорона[ред.ред. код]

Занесена до останнього видання Червоної книги України (2009). Мідянка приносить користь, знищуючи комах і гризунів.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]