Помпова рушниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Стрілець тримає ліву руку на цівці помпової рушниці

Помпова рушниця (англ. Pump-action rifle, рос. Помповое ружье) — рушниця, перезарядка якої відбувається поздовжним рухом (пересмикуванням) цівки силою руки стрільця, завдяки цьому рухові і отримана назва системи[1] (від англ. to pump — «качати»).

Принцип роботи[ред.ред. код]

Відпирання затвора, взведення курка, та вивільнення чергового патрона з магазину відбувається при русі цівки назад (на себе), а досилання патрону в патронник і запирання затвору при русі цівки вперед (від себе). Конструктивно можливий протилежний порядок дій, однак через те, що відпирання затвору та вивільнення стріляного патрону потребує більших зусиль, фізіологічно зручніше робити це при русі руки «на себе».

Класична сучасна помпова рушниця мало чим відрізняється від типової рушниці початку XX століття. Так само, вона має сім основних елементів (ствол, ствольну коробку, затвор, ударно-спусковий механізм, магазин, цівку та приклад).

Як і звичайна рушниця, помпова дозволяє вести вогонь як дробовими набоями, так і кулями.

Зазвичай, в помпових рушницях магазин має вигляд трубки з тонкими стінками, розшташованої під стволом. Інколи використовують коробчасті магазини. Також можливі інші варіанти: наприклад, помпова рушниця UTAS UTS-15 має два трубчатих магазина, що знаходяться над стволом.

Суттєвим недоліком конструкції в порівнянні з автоматичною зброєю є ручне зведення, що призводить до необхідності повторного прицілювання.

Примітки[ред.ред. код]

  1. (Трофимов, с. 76-77)

Література[ред.ред. код]

  • Трофимов В. Н. (2003). Отечественные охотничьи ружья. Гладкоствольные. М.: ИД Рученькиных. ISBN 5-93369-001-5. 

Див. також[ред.ред. код]