Помпова рушниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стрілець тримає ліву руку на цівці помпової рушниці

Помпова рушниця (англ. Pump-action rifle, рос. Помповое ружье) — рушниця, перезарядка якої відбувається поздовжним рухом (пересмикуванням) цівки силою руки стрільця, завдяки цьому рухові і отримана назва системи[1] (від англ. to pump — «помпувати»).

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Відпирання затвора, зведення курка, та вивільнення чергового патрона з магазину відбувається при русі цівки назад (до себе), а досилання патрону в патронник і замикання затвору при русі цівки вперед (від себе). Конструктивно можливий протилежний порядок дій, однак через те, що розмикання затвору та вивільнення стріляного патрона потребує більших зусиль, фізіологічно зручніше робити це при русі руки «до себе».

Класична сучасна помпова рушниця мало чим відрізняється від типової рушниці початку XX століття. Так само, вона має сім основних елементів (ствол, ствольну коробку, затвор, ударно-спусковий механізм, магазин, цівку та приклад).

Як і звичайна рушниця, помпова дозволяє вести вогонь як дробовими набоями, так і кулями.

Зазвичай, в помпових рушницях магазин має вигляд трубки з тонкими стінками, розташованої під стволом. Інколи використовують коробчасті магазини. Також можливі інші варіанти: наприклад, помпова рушниця UTAS UTS-15 має два трубчастих магазини, що знаходяться над стволом.

Суттєвим недоліком конструкції в порівнянні з автоматичною зброєю є ручне зведення, що призводить до необхідності повторного прицілювання.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (Трофимов, с. 76-77)

Література[ред. | ред. код]

  • Трофимов В. Н. (2003). Отечественные охотничьи ружья. Гладкоствольные. М.: ИД Рученькиных. ISBN 5-93369-001-5.