Професійні хвороби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Професійні хвороби — захворювання, у розвитку яких переважну роль відіграють несприятливі умови праці — професійні шкідливості. Характер професійних хвороб визначається особливостями механізму дії шкідливих виробничих факторів та їх поєднань на організм людини, а також сила і тривалість дії. Класифікація професійних хвороб побудована за етіологічним принципом з урахуванням шкідливого виробничого фактора, який спричинив розвиток хвороби.

Історія[ред.ред. код]

Відомості про дію шкідливих умов праці на здоров'я людини зустрічаються ще в єгипетських письменах, у працях старогрецьких і римських вчених (Арістотеля, Гіппократа), а також середньовічних медиків — Агріколи, Парацельса та інших. Про хвороби гірників написано, зокрема, у праці Георга Агріколи De Re Metallica (1556 р.).

Перший систематизований опис умов праці й окремих професійних хвороб був здійснений професором Падуанського університету Б. Рамацціні в книзі «Про хвороби ремісників» (1700). Наукове узагальнення відомостей про вплив умов праці на здоров'я людини і фізичний розвиток працюючих належить Ф. Ф. Ерісману (1877).

Класифікація[ред.ред. код]

Розрізняють професійні хвороби від шкідливої дії:

  • фізичних факторів — професійна туговухість, вібраційна хвороба, променева хвороба, кесонна хвороба, висотна хвороба тощо
  • хімічних речовин — гострі й хронічні отруєння
  • виробничого пилу — пневмоконіоз, бронхіт тощо
  • фізичного перенапруження і травматизації — неврити, бурсити та тощо
  • біологічних факторів — інфекційні та паразитарні захворювання).

Серед професійних хвороб відомі хвороби, у патогенезі яких провідну роль відіграє алергічний механізм. У виникненні професійних хвороб велику роль відіграє також зниження опірності організму.

Профілактика[ред.ред. код]

Профілактика професійних хвороб полягає в систематичному поліпшенні умов праці та ліквідації шкідливо діючих факторів, зменшення їх дії до безпечного для здоров'я людини рівня тощо. З цією метою удосконалюють технологічні процеси, широко використовують санітарно-технічне обладнання, раціоналізують режим праці й відпочинку тощо. Вивченням патогенезу клінічних проявів і перебігу професійних хвороб, патогенетичним лікуванням, експертизою працездатності і реабілітацією захворілих займається професійна патологія (професійні хвороби) — клінічна дисципліна, яка відокремилась від загальної патології.

Література[ред.ред. код]

  • Українська радянська енциклопедія : [у 12-ти т.] / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Голов. ред. УРЕ, 1974–1985.
  • Костюк Інна Федорівна, Капустник Валерій Андрійович Професійні хвороби. Допущено Міністеством охорони здоров'я України як підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів III—IV рівнів акредитації. — 2-е, перероблене і доповнене. — Київ : «Здоров'я», 2003. — 636 с. — 2 000 прим. — ISBN 5-311-02754-1.

Посилання[ред.ред. код]

захворювання Це незавершена стаття про хворобу, синдром або розлад.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.