Психотерапевт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Психотерапе́вт (ψυχή — душа, θεραπεία «зцілення, медичне лікування») або лікар-психотерапевт — фахівець, який має повну вищу освіту за напрямом підготовки «Медицина» і/або PhD (в деяких випадках магістр) в психології і сертифікований за певним напрямком психотерапії, чи отримав спеціалізацію за фахом «психотерапія»[1].

Визначення[ред. | ред. код]

Треба розділяти поняття «психотерапевт» та «особа, що проводить психотерапію», адже лікар-психотерапевт, як фахівець, діяльність якого регламентує держава — це лікар, що отримав вищу медичну освіту та має відповідну спеціалізацію. В той же час, проводити психотерапію можуть не тільки психотерапевти, але й інші фахівці. Згідно Наказу МОЗ, в якості професійної діяльності застосовувати методи психологічного і психотерапевтичного впливу можуть також відповідні фахівці з повною вищою освітою за напрямками медицина (за різними спеціалізаціями) та психологія.

Методи праці[ред. | ред. код]

Лікар-психотерапевт в діяльності може застосувати такі методи психологічного і психотерапевтичного впливу, як діагностика, лікування, профілактика, реабілітація розладів психіки і поведінки, кризових станів, соматичних розладів, в походженні яких провідним чинником є психологічний.

Також регламентується, що методи психологічного і психотерапевтичного впливу можуть застосовуватися лише за усвідомленою згодою інформованої дієздатної особи, відносно якої вони застосовуються, або за згодою її законного представника.

Професійна підготовка[ред. | ред. код]

В Україні для атестації за спеціальністю «Психотерапія» лікарю з повною вищою освітою до стажу роботи зараховуються періоди роботи на посаді лікаря-психотерапевта за умови відпрацювання за цією спеціальністю не менше трьох років[2].

Допомога військовим та силовикам[ред. | ред. код]

Останнім часом повстало питання психотерапевтичної допомоги лікарями-психотерапевтами для співробітників силових відомств та війсковослужбовців. В першу чергу, для лікування ПТСР серед військовослужбовців і ветеранів[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Наказ МОЗ №199 від 15.04.2008 р. Міністерство охорони здооров'я України. 15 квітня 2008. Процитовано 31 липня 2020. 
  2. НАКАЗ №446 від 22.02.2019. МОЗ України. 2 червня 2020. Процитовано 31 липня 2020. 
  3. Sochenko, Tetyana; Gabińska, Anna (15 жовтня 2017). Effectiveness of PTSD treatments for military service members and veterans. Psychosomatic Medicine and General Practice (англ.) 2 (4). с. e020473–e020473. ISSN 2519-8572. doi:10.26766/pmgp.v2i4.73. Процитовано 31 липня 2020.