Птах-секретар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Птах-секретар
Птах-секретар в Калахарі
Птах-секретар в Калахарі
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Accipitriformes)
Родина: Секретарові[2] (Sagittariidae)
Finsch & Hartlaub, 1870
Рід: Птах-секретар (Sagittarius)
Hermann, 1783
Вид: Птах-секретар
Sagittarius serpentarius
(J. F. Miller, 1779)[3]
Ареал птаха-секретаря
Ареал птаха-секретаря
Посилання
Вікісховище: Sagittarius serpentarius
Віківиди: Sagittarius serpentarius
EOL: 1049539
МСОП: 144522
NCBI: 56258

Птах-секретар (Sagittarius serpentarius) — хижий птах ряду соколоподібних (Accipitriformes), єдиний вид у родині секретарових (Sagittariidae). Своєрідна назва птаха походить від чорного пір'я на голові, що нагадує гусяче пір'я, яке раніше любили вставляти в свої перуки судові секретарі.

Опис[ред. | ред. код]

Ріст птаха-секретаря становить від 125 до 150 см, а вага досягає майже 4 кг. Розмах крил досягає приблизно 210 см. Найпомітнішою ознакою є чорне пір'я на голові, яке при ритуалі спаровування піднімається. При цьому птахи-секретарі видають звуки, що нагадують гарчання і каркання. Оперення на шиї й животі сіре і стає темнішим у міру наближення до хвоста. Навколо очей і дзьоба оперення немає і видна оранжева шкіра.

Голова птаха-секретаря

Поведінка[ред. | ред. код]

На відміну від інших хижих птахів, що полюють з повітря, секретарі більшу частину часу проводять на землі, по якій вони можуть відносно швидко пересуватися. Проте під час спаровування можна побачити самця, ширяючого над гніздом. Птахи-секретарі ведуть бродячий спосіб життя. У пошуках їжі вони подорожують з місця на місце. При цьому обидва партнери, які як правило залишаються вірними один одному на все життя, залишаються поряд і віддаляються один від одного тільки в межах радіусу зору. Виключно під час спаровування вони обкреслюють свою територію і відразу ж проганяють будь-якого іншого самця, який порушує його межі.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Ареал птахів-секретарів розташований в Африці і тягнеться від південних меж Сахари до Південної Африки. Перш за все їх можна зустріти в саванах і схожих відкритих місцевостях. Поблизу людських селищ їх чисельність, як правило, невисока, оскільки багато гнізд розкрадаються грабіжниками яєць.

Харчування[ред. | ред. код]

Птах-секретар

Головною їжею птахів-секретарів є змії, проте окрім них вони можуть харчуватися і земноводними, ящірками, комахами, дрібними ссавцями і птахами. Полюючи, вони біжать по землі і гучними ударами крил примушують тікати і виказати себе здобич, що причаїлася. Після цього вони наздоганяють її зигзагоподібними рухами. Змії таким чином втрачають орієнтацію. Сильний удар дзьобом по хребту вбиває жертву. Якщо ж змія захищається, то птах-секретар уміло ухиляється від укусів і знов нападає. Птах-секретар відвіку славиться як умілий винищувач змій. Під час боротьби із змією птах-секретар розпрямляє одне крило і використовує його як щит.

Розмноження[ред. | ред. код]

Під час періоду спаровування, час якого залежить від періоду дощів, самець намагається вразити вибрану ним самку своїм хвилеподібним польотом. Після цього він жене самку перед собою і демонструє їй одночасно своєрідний шлюбний танець.

Самка відкладає від одного до трьох біло-блакитних яєць, які вона насиджує впродовж 45 днів. Гніздо будується на вершині куща або на дереві з плоскою кроною, на висоті, що не перевищує 6 м. Діаметр гнізда становить 150 см, а матеріалом, що використовується для його спорудження, є невеликі гілки й трава. Після вилуплення з яйця пташенята проводять в гнізді від 75 до 85 днів. Батьки годують їх спочатку напівперевареним м'ясом, а пізніше невеликими шматочками сирого м'яса. Іноді молодняк виплигує з гнізда, щоб випробувати своє уміння літати. Якщо вони після цього не в змозі відірватися від землі, то їх годують на землі, поки вони не навчаться літати. Оскільки у пташенят багато природних ворогів, то дорослого віку досягає в середньому лише один з них.

Людина і птах-секретар[ред. | ред. код]

Птах-секретар вважається в Південній Африці благородним птахом і навіть зображений на гербах ПАР та Судану. Він зображений з розкритими крилами і символізує перевагу південноафриканської нації над своїми ворогами. Одночасно він оберігає своїми крилами країну.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2013). Sagittarius serpentarius: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Secretarybird (Sagittarius serpentarius) – BirdLife species factsheet. birdlife.org. Архів оригіналу за 6 October 2014.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Птах-секретар на гербах ПАР та Судану: герби на монетах.