Калахарі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Калахарі
Країна  Ботсвана,  Намібія і  Ангола
CMNS: Калахарі у Вікісховищі
Пустеля Калахарі (позначена червоним)

Калаха́рі — природна, переважно напівпустельна область у центральній частині Південної Африки, на території Анголи, Ботсвани, Замбії, Зімбабве, Намібії і ПАР.

Найспекотніша ділянка Калахарі — обширна впадина (завдовжки близько 2000 км, завширшки понад 1200 км, площею близько 630 тис. км²), яка простягається з півночі на південь та окантована на сході й заході східчастими плато і глибовими хребтами. На півночі її межею служить вододіл Конго — Замбезі; на півдні — долина Оранжевої річки. Переважають висоти 900—1000 метрів. На рівнинній поверхні — червоні й білі піски, що утворюють пологі дюни, висотою до 100 м на півдні й південному заході. На заході солончаки.

Клімат[ред. | ред. код]

Калахарі

Клімат переважно тропічний, на захід від річки Замбезі — субекваторіальний. Рівень опадів — від 150 мм на рік на півдні і до 1000 мм на півночі.

Калахарі — один із найспекотніших районів Південної Африки. Середньомаксимальна температура — плюс 29 °C, а середньомінімальна — плюс 12 °C, випаровуваність 3000 мм.

Фауна та флора[ред. | ред. код]

Рослинність — на півночі рідколісся, паркові савани з акаціями, молочайними і баобабами; на південь від 20° пд. ш. — спустеленні дерево-чагарникові савани; на південь і південний захід — ландшафти напівпустель і пустель, на значних просторах позбавлені рослинного покрову.

У пустелі Калахарі можна зустріти таких представників фауни:

Національні парки[ред. | ред. код]

Великі національні парки: Калахарі-Гемсбок (ПАР), Етоша (Намібія) та інші.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1989. стор. 319(рос.)

Див. також[ред. | ред. код]

  1. Пустеля Калахарі. www.zoolog.com.ua. Процитовано 5 жовтня 2022.