Соколоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Соколоподібні
Бойовий орел (Polemaetus bellicosus)
Бойовий орел (Polemaetus bellicosus)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Sharpe, 1874
Родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Falconiformes
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Falconiformes
EOL logo.svg EOL: 2869903
ITIS logo.svg ITIS: 175262
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8948
Fossilworks: 39316

Соколоподібні або денні хижі птахи  (Falconiformes) — ряд птахів підкласу кілегрудих. Ряд включає у себе хижих птахів, багатьом з яких зараз загрожує вимирання.

Більшість соколоподібних птахів середнього розміру: довжина тіла 30-60 см, маса від 200 г до 1,2 кг. Найбільші (андський та каліфорнійський кондори, чорний гриф) мають довжину тіла 110—115 см, розмах крил до 2,5-3 м, масу 8-12 кг; у найдрібніших (сокіл-крихітка) довжина тіла 14-15 см, маса близько 35 г. Можуть у повітрі розвинути швидкість до 100 км/год.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Характерні гачкоподібний дзьоб, восковиця (як правило, гладенька) при основі наддзьобка, сильні пальці та гострі загнуті кігті (винятки — падальники та птах-секретар). Поширені на усіх континентах, крім Антарктиди; відсутні на невеликих океанічних островах. Переважна більшість живляться тваринною їжею, активно ловлять живу здобич (переважно хребетних тварин) або живляться падлом. Неперетравлені рештки їжі (кістки, вовну, пір'я, хітин комах тощо) відригують у вигляді округлої погадки. Ведуть денний (дуже рідко присмерковий) спосіб життя, тому, на відміну від сов їх нерідко називають денними хижими птахами. Моногами.

Соколоподібні — гніздові птахи. Гніздо будують один раз у кілька років. Самці у гніздовий період годують не лише пташенят, але й самку. Більшість соколоподібних — перелітні.

Систематика[ред.ред. код]

У світовій фауні близько 290 видів. У фауні України 33 види. Ступінь спорідненості між родинами залишається дискусійним.

Ряд поділяється на 5 родин, 2 з яких містять по 1 виду:

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]