Крильникові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Птерисові)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Крильникові
Період існування: сеноманський ярус — наш час
Pteris argyrea.png
Pteris argyrea
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Ряд: Багатоніжкові (порядок) (Polypodiales)
Підряд: Pteridineae
J.Prado & Schuettp.
Родина: Крильникові (Pteridaceae)
E.D.M.Kirchn., 1831
Підродини

Adiantoideae
Cheilanthoideae
Cryptogrammoideae
Parkerioideae
Pteridoideae

Синоніми

Adiantaceae
Sinopteridaceae
Hemionitidaceae

Commons-logo.svg Вікісховище: Pteridaceae

Крильникові[1], птерисові[2][3] (Pteridaceae) — родина судинних рослин класу папоротевидні. Етимологія: від грецького pteris — «папороть», що стосується форми листя багатьох видів.

Морфологія[ред. | ред. код]

Можливо, через екологічну широту групи, у Pteridaceae відсутні чіткі, унікальні морфологічні риси, які об'єднують види. Одною з найкращих характеристик є те, що члени цієї родини ніколи не мають справжніх сорусів (вирости на нижній поверхні листя, які захищають спорангії), хоча вони часто змінені на краї листя, які служать тій же функції. Ці вигнуті краї листя іноді сильно відрізняється від решти тканини листя, і, таким чином, їх називають «помилкові соруси». Pteridaceae як правило, мають спорангії, які поширені вздовж жилок на нижній стороні листа.

Рослини багаторічні [однорічні], малі (рідко великі). Стебла від компактних до повзучих, розгалужені або нерозгалужені, маючи волосся і / або луски. Листя мономорфне чи диморфне. Спори в основному коричневі, жовтуваті або безбарвні. Базове число хромосом, x=30 (іноді x = 27, 28, 29).

Поширення, біологія[ред. | ред. код]

Існує близько 50 родів і 1000 видів. Таксон субосмополітичний, але найбільш численний у тропіках і посушливих регіонах. Рослини зростають на скелях або є наземними, деякі епіфітні, рідше водні (Ceratopteris).

Використання[ред. | ред. код]

Рід Pityrogramma містить тропічні види, які іноді вирощують у теплицях задля барвистої жовтої або білої фарини (борошнистий матеріал), яка знаходиться на нижній поверхні листя більшості видів. Рід Ceratopteris можуть використовувати як акваріумні й ставкові рослини і є популярним навчальним інструментом у генетиці.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]