Папоротеподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Папоротеподібні
Polystichum setiferum
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Класи
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pteridophyta
EOL logo.svg EOL: 6352439
ITIS logo.svg ITIS: 500003
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3263

Папоротеподі́бні (поліподіофіти) або просто папороті (Filicopsida або Pteridophyta) — група судинних рослин, належить до групи Moniliformopses. Папороті з'явилися на Землі близько 300 млн років тому, протягом кам'яновугільного періоду (карбону) палеозойської ери. Вони були справжніми гігантами і формували рослинний покрив нашої планети. Папороті утворювали цілі ліси. Зараз деревовидних папоротей на Землі залишилося мало. Сучасні папороті набагато менші за розмірами від тих, котрі існували у попередні геологічні періоди. На Землі існує близько 300 родів та понад 20000 видів папоротей. У лісі папороті зустрічаються в нижньому і верхньому ярусах, а також на гілках великих дерев або в розколинах скель. Розмножуються спорами, їм для запліднення необхідна вода .Переважаюче покоління спорофіт представлений дуже коротким коренивищем листками вайяви. Папоротеподібні не мають справжнього листя, перисторозсічений «листок» папороті називається вайєю. Беруть участь у формуванні травянистого покриву. З XIX століття . папороті популярні як кімнатні рослини. Представники папоротеподі́бних: орляк, щитник чоловічий, страусове перо звичайне, сальвінія плавуча, диксонія, марсилія, багатоніжка, маратія, платицеріум, азола, адіантум венерин волос.

Папороть у міфології[ред. | ред. код]

У слов'янській міфології квітка папороті наділялася магічними властивостями, хоча папороті не квітнуть, а розмножуються спорами. За віруваннями, той, хто знайде квітку папороті — матиме вічне щастя та надзвичайні сили. У латвійській міфології, в Янову ніч закохані шукають цю міфічну квітку папороті, вірячи, що вона принесе їм вічне щастя та багатство.

Де зустрічається в Україні[ред. | ред. код]

Папороть в ущелині Хапхал, Крим.

Сучасні папороті на території України — це трав'янисті рослини, представлені десятками різновидів. Так, папороть чоловіча росте в листяних і мішаних лісах, на узліссях вільшняків. Поширена майже по всій Україні. Є й рідкісні папороті. Мініатюрна Анограмма тонколиста (Anogramma laptophylla) у межах України росте тільки в Криму, де збереглося кілька сотень особин.

Джерела[ред. | ред. код]