Радянське шампанське

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Радянське шампанське».

«Радянське шампанське» (рос. Советское шампанское)  — радянська назва ігристого вина, розробленого в 1928 році Раднаргоспом, сьогодні — усталений бренд на ринку України та деяких країн СНД. Масове виробництво розпочалося з 1937 року. У СРСР марка була задіяна на всіх заводах ігристих вин.

Для масового споживача виготовлялось за допомогою насичення киснем початкової винної суміші, методом вторинного бродіння в герметичних посудинах під тиском — Методом Шарма. Як правило вино робилося із суміші дешевих сортів винограду: аліготе та шардоне.

За розробку та широке впровадження в промисловість нових технологій та апаратури виробництва ігристих вин резервуарним способом А. М. Фролов-Багрєєв був у 1942 році нагороджений Сталінською премією. Виробнича технологія вдосконалювалася, і в 1953 році Георгій Агабальянц отримує Ленінську премію за винайдення способу «шампанізації» (повторного бродіння) вина в безперервному потоці.

Для представників влади та на експорт «Радянське шампанське» виробляли заводи ігристих вин «Новий Світ» та Артемівський, які виготовляли напій за класичною технологією.

Існування назви «Радянське шампанське» є незаконним, оскільки, відповідно до міжнародного торговельного та ринкового права, вино, вироблене за межами французької провінції Шампань, не може називатися «шампанським»[джерело не вказане 959 днів]. 1969 року був зареєстрований товарний знак Soviet Sparkling («Радянське ігристе»), під яким «Радянське шампанске» відоме на Заході. В Німеччині це вино має назви «Крим-зект» («Krimsekt») та «Кримське» («Krimskoye»).

« В теперішній час «шампанським» ми називаємо напій, отриманий із спеціально приготованого і відповідно обробленого виноградного вина шляхом вторинного його бродіння в герметично закритих посудинах — пляшках або резервуарах великої місткості. Таким чином, шампанське є ігристим вином, природно насиченим вуглекислим газом. Франція претендує на те, щоб шампанським називалося лише ігристе вино, отримане шампанським методом із винограду, який росте в межах границь Шампані. В решті районів Франції, за законами цієї країни, вина, приготовані шампанським методом, називаються ігристими. В Німеччині ігристі вина носять назву Sekt, в Італії — Spumante. В СРСР ігристим винам дано назву «Радянське шампанське». Однією із наших задач є абсолютне знищення різниці штучно створеної між цими винами Західною Європою в цілях усунення сильного конкурента.[1] «

— Фролов-Багрєєв А.М. в книзі рос. «Советское шампанское. Технология производства шампанских (игристых) вин.»

Після розпаду СРСР деякі підприємства України, Росії, Білорусі та Молдови викупили права на марку «Радянське шампанське». Так, близько 80 % усього виробництва ігристих вин Київським заводом ігристих вин складає саме «Радянське шампанське». Підприємство також запровадило марку «Українське шампанське» за аналогією із «Радянським».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фролов-Багрєєв А.М. Советское шампанское. Технология производства шампанских (игристых) вин. — Москва: Пищепромиздат, 1948