Раднаргосп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Раднарго́спи (рос. совнархоз) — ради народного господарства, державні органи територіального управління й планування сільського господарства УРСР і СРСР, що існували 1918–1931 і 1957–1965.

Перші місцеві раднаргоспи в Україні були створені у січні 1918 Південною Радою народного господарства Донецько-Криворізького басейну для управління націоналізованими підприємствами під керівництвом Вищої Ради народного господарства РРФСР. У період воєнного комунізму Р. були у постійному конфлікті з органами робітничого контролю. У. pp. НЕП Р. на місцях були ліквідовані, і замість них утворено галузеві трести, синдикати й об'єднання, але у межах УРСР існувала Вища Рада народного господарства України (після утворення СРСР, Рада Народного Господарства УРСР — її очолював до 1931 Всеволод Голубович, підпорядкована Вищій Раді народного господарства СРСР). У 1932–34 Вища Рада народного господарства СРСР, Рада народного господарства УРСР, трести й синдикати були ліквідовані і створено союзні й союзно-респ. галузеві нар. комісаріати, а з 1946 — міністерства.

У травні 1957, після ліквідації більшості міністерств, Р. відновлено як територіально-планові органи управління економічно-адміністративних районів (див. Районування економічне). В УРСР утворено 14 P., яким підпорядковано майже всі промислові підприємства (за винятком воєнних). Їх завданням було виконувати плани, складені Держпланами СРСР і УРСР, складати плани підприємств, наглядати за їх виконанням, розподіляти кадри й фондовану продукцію, керувати зв'язками між підприємствами. Р. виявили тенденцію до «містницгва», тобто інтереси своїх районів ставити понад інтереси ін. районів і республік. 1960 створено респ. Укрраднаргосп, який очолював М. Соболь, а 1962 — Раду народного господарства СРСР; 1962 відбулася централізація й укрупнення P.; їх ч. в Україні скорочено до 7. Одночасно обмежено функції держпланів винятково перспективним плануванням, а складання і виконання щорічних планів передано РНГ УРСР і СРСР. З падінням Хрущова 1965 ліквідовано всі Р. й відновлено централізовану галузеву систему міністерств, подібну до часів Сталіна. Держплани також відновили свої попередні функції, хоч значення територіяльного планування й районування у розрізі респ. помітно послабло.

З 1 січня 1966 р. припинили свою діяльність ВРНГ СРСР, РНГ СРСР, республіканські раднаргоспи, раднаргоспи адміністративних економічних районів та державні галузеві й виробничі комітети. Внаслідок подальшої реорганізації в Україні діяло 22 союзно-республіканських і 7 республіканських міністерств: автомобільного транспорту і шосейних шляхів, будівництва, комунального господарства, місцевої промисловості, освіти, охорони громадського порядку, соціального забезпечення.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.