Шампанське

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шампанське у фужері флейта

Шампа́нське (від фр. Champagne — Шампань) — ігристе вино, виготовлене з винограду, який росте в в регіоні Шампань, що знаходиться за 160 км на схід від Парижа. Все «шампанське» в цьому регіоні виготовляється з використанням особливого процесу, який полягає в ферментації всередині пляшки, після чого вино стає ігристим. Це єдиний спосіб досягнення високої якості, синонімом якої є «шампанське». «Шампанському» притаманний тонкий смак, світло-солом'яний з золотими відтінками колір та гармонійний букет.

Назва[ред.ред. код]

У зв'язку з тим, що назва «Шампанське» є захищеної законом зареєстрованою торговою маркою, інші виробники не мають права називати ігристі вина власного виготовлення «шампанським».

Попри це, назва «шампанське» використовується на внутрішньому ринку України та інших країнах СНД у зареєстрованих на території цих країн торговельних марках: «Українське шампанське», «Советское», «Російське шампанське». На експорт ці марки вин йдуть під назвою «Кримське», «Українське ігристе», «Артемівське ігристе» та ін.

«Шампанське» в Україні[ред.ред. код]

Історія «шампанського» в Україні починається у 19 столітті. Відомо, що у Судацькому виноробному училищі, відкритому 1802-го року, частина вин пускалася на повторне бродіння. У 1812 році при училищі засновано перше підприємство, що займалося ігристими винами. Пізніше — господарство Крига, який отримав за свої вина премію на симферопільській виставці 1846 року. З 40-х років 19 століття набирає популярності шампанське «Ай-Даніль» з двору князя Воронцова.

Дозрівання ігристого вина

Кримська війна (1853—1856 рр.) фактично знищила усю виноробну промисловість Криму. Французькі та англійські військові ретельно вирубували виноградники, знищували обладнання та документацію.

Виноробство «шампанського» у Криму відновлюється у 1878 році, коли Лев Голіцин купує маєток у Новому Світі. З 1882 року розпочинається виготовлення новосвітського шампанського.

1900 року на Всесвітній виставці у Парижі українське «шампанське» «Парадізіо» 4-го тиражу 1899 року отримало кубок «Гран-прі» — найвищу нагороду.

Сорти[ред.ред. код]

  • Брют (фр. brut) — дуже сухий сорт «шампанського». Вміст цукру до 0,3 %.

Див. також[ред.ред. код]


Алкоголь Це незавершена стаття про алкогольні напої.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.