Бренд

Бренд або марка (англ. brand) — комплекс понять, які узагальнюють уявлення людей про відповідний товар, послугу, компанію або особистість. Широко використовується в маркетингу та рекламі, проте є фінансовим поняттям.
Історія виникнення терміну[ред. | ред. код]

Термін бренд «brand» є похідним словом від давньоскандинавського «brandr» у значенні «опікти», з нанесенням тавра на худобу відмічаючи власність хазяїна. Окрім того, ще із незапам'ятних часів, господарями карбувалися особисті знаки, чи бренди, на власній продукції як засіб розпізнавання свого товару від інших виробників[2]. З розвитком комерції слово «бренд» стало означати походження продукту і застосовувалось з метою для відокремлення одного виробника від інших, що виготовляли подібні продукти. Таким чином бренди стали ядром реклами вже з моменту виникнення ринкових відносин. Сьогодні поняття «бренд» зазвичай вживається для позначення або ідентифікації виробника чи продавця продукту або послуги. Бренди займають в комерції унікальне місце. Їх можна купувати, продавати, брати або здавати в оренду, захищати на національному і глобальному рівні.
Найстаріший бренд перебуває у постійному використанні в Індії ще з Ведичного періоду, який був 9000—10000 років тому, відомий як «Chyawanprash». Він широко використовується в багатьох країнах Азії і являю собою трав'яну пасту, що складається з 45 трав. Зроблена вона була для шанованих Ріші імені Чиван. Цей бренд був розроблений в Dhosi Hill, що в Північній Індії[3]. Італійці в числі перших використовували бренди у вигляді водяних знаків на папері приблизно з 1200 року[4].
Хоча в історії товарних знаків існують і ранні приклади, які можна було б вважати «протобрендами», але бренди в галузі мас-маркетингу виникли тільки в XIX столітті з появою упакованих товарів. Індустріалізація підштовхнула виробництво багатьох предметів домашнього вжитку, як-от мило, від місцевого виробництва до централізованих заводів. Такі заводи буквально брендовали свій логотип або напис на барелі, які використовували при перевезенні цих товарів, розширивши поняття «бренд» до товарного знаку[5].
Bass & Company, британський пивоварний завод, стверджує, що їх червона трикутна марка була перша торгова марка в світі. Компанія Lyle стверджує те ж саме про свій «Золотий сироп», який був титулований найстарішим брендом у Великій Британії, з його зелено-золотим упакуванням, яке залишилось практично незмінним з 1885 року. Інший приклад наводить компанія Antiche Fornaci Giorgi з Італії, чию цеглу штампували або вирізьбляли прото-логотипом з 1731 року, який міститься в Базиліці Святого Петра у Ватикані.
Клеймування великої рогатої худоби було відомо задовго до цього. Термін «Maverick» означає марочні теляти, він виник коли фермер з Техасу Самуель Августус Маверик почав маркувати свою велику рогату худобу, яка полюбляла втікати на свободу і викрадалась сусідами. Слово поширилося серед пастухів і стало застосовуватися до марочних телят, яких знаходили блукаючих поодинці[6]. Навіть підписи на картинах відомих художників, як-от Леонардо да Вінчі можна розглядати як ранній інструмент брендингу.
Фабрики, які були побудовані в ході промислової революції, випускали велику кількість товарів та потребували розширення ринку за кордон, де покупці були раніше знайомі тільки з місцевою продукцією. Незабаром стало очевидно, що імпортному товару було важко конкурувати з усім знайомим, місцевим продуктом. Імпорним виробникам товарів було необхідно переконати ринок, що громадськість може ставитись до них з таким самим рівнем довіри, як і до місцевих виробників. Campbell Soup, Coca-Cola, Aunt Jemima і Quaker Oats були одними з перших продуктів, які стали «брендовими» з метою підвищення обізнаності споживачами своєї продукції. Багато брендів тієї епохи, як-от рис Uncle Ben та сухі сніданки Kellogg, стали показниками такої проблеми.
Приблизно в 1900 році, Джеймс Волтер Томпсон опублікував оголошення, пояснюючи необхідність реклами товарного знаку. Це було раннім комерційним пояснення того, що ми зараз знаємо як брендинг. Незабаром компанії стали використовувати слогани, талісмани і рінгтони, які почали з'являтися на радіо та телебаченні. До 1940 року[7] виробники почали усвідомлювати, яким чином споживачі розвивають відносини зі своїми брендами в соціальному, психологічному та антропологічному сенсі.
Звідти виробники швидко навчилися створювати та відокремлювати особливості та особовість свого бренду, такі, як молодість, розвага і розкіш. Все це відомо нам сьогодні як «брендинг», коли споживачі купують «бренд», а не сам продукт. Ця тенденція збереглася і в 1980-х роках, і в даний час переросло в такі поняття, як цінність бренду та капітал бренду. Наомі Кляйн описав це поняття як «бренд манія» У 1988 році, наприклад, Philip Morris купив Kraft у шість разів більше, ніж компанія коштувала на папері. Вважалося, що вони дійсно купили його фірмовий знак.
Основні відомості[ред. | ред. код]
Бренд може мати вигляд власного імені, символу або графічного зображення, яке представляє економічний об'єкт та однозначно з ним асоціюється в свідомості споживачів.
Існує кілька основних трактувань бренду. Згідно з першим, — бренд — це сума всіх почуттів, спогадів, образів та емоцій, які виникають у людини, коли вона з ним стикається. Згідно з другим, — це обов'язково дуже позитивний образ, який говорить про високу якість та гарну репутацію свого власника. Через такі різниці в трактуванні серед професійних маркетологів та рекламістів іноді виникають дискусії щодо того, чи можна називати мало відомий товарний знак брендом.
Бренд — унікальна комбінація цінностей торгової марки, за яку споживач сплачує додаткову вартість, або просто надає перевагу при покупці, часто викликає унікальні емоції. Різниця між торговою маркою і брендом: торгова марка — може мати високий товарообіг, а бренд — має мати високий прибуток.
Існує два підходи до визначення бренду:
- завдання і також індивідуальні атрибути: назва, логотип та інші візуальні елементи (шрифти, дизайн, колірні схеми і символи), що дозволяють виділити компанію або продукт порівняно з конкурентами;
- образ, імідж, репутація компанії, продукту або послуги в очах клієнтів, партнерів, громадськості.
Необхідно розрізняти правовий та психологічний підхід до розуміння бренду. З правової точки зору розглядається лише товарний знак, що позначає виробника продукту і підлягає правовому захисту. З точки зору споживацької психології (consumer research) мова йде про бренд як про інформації, збереженої в пам'яті споживачів.
Іноді вважається, що синонімами такого поняття, як «бренд», є поняття «знак для товарів і послуг» і його синоніми «торговельна марка», а також «товарний знак» або «торгова марка». Раніше терміном «бренд» позначався не всякий товарний знак, а лише широко відомий. Нині цей термін в засобах масової інформації вживається як синонім терміну «товарний знак», що, на думку фахівців-патентознавців, є не цілком коректним. З точки зору фахівців в області товарних знаків і юристів, що спеціалізуються в області товарних знаків, поняття «бренд» і «брендинг», щиро кажучи, не правові поняття, а терміни, що використовуються в споживчому середовищі для об'єднання етапів просування товарів на ринок[8]. Поняття бренду, на думку цих авторів, є деякою сукупністю об'єктів авторського права, товарного знака та фірмового найменування.
Мета просування бренду, його цінність і вартість[ред. | ред. код]
Метою просування бренду є створення монополії в даному сегменті ринку. Наприклад, багато фірм продають газовану воду, але тільки «Кока-Кола» може продавати кока-колу. Таким чином опосередковано обходиться дію антимонопольних регуляторів.
Всесвітньо відома торгова марка, оточена набором очікувань, асоційованих з продуктом або послугою, які типово виникають у людей.
Починаючи з 2005 року компанія Interbrand спільно з журналом BusinessWeek публікує список найдорожчих російських брендів. Перша трійка лідерів у 2006 році (вартість понад 1 млрд євро) — Білайн, МТС і Балтика, причому Газпром і Сбербанк були оцінені пізніше. Трійка лідерів (2011—2012 рр., Кожен коштує понад 70 млрд доларів) — Кока-кола, Apple і IBM.
Бренди є об'єктом купівлі-продажу. Для визначення справедливої ринкової вартості бренду проводиться спеціальна оцінка — brand valuation. Також вживаються багато інших поняття, як-от капітал бренду, сила бренду тощо Необхідно розрізняти психологічну цінність або силу бренду (це «капітал в головах») і фінансову вартість бренду — це оцінка дисконтованих майбутніх грошових потоків, що генеруються брендом для підприємства. На популярність торгової марки компаній, представлених в мережі Інтернет, і на відвідуваність їх сайтів (основні показники відвідуваності сайту) значно впливає грамотно проведена рекламна кампанія.
Елементи бренду[ред. | ред. код]
Зазвичай бренди складаються з різних елементів, як-от[9]:
- Ім'я: слова чи слово, яке використовується для ідентифікації компанії, продукту, послуги або концепції.
- Логотип: візуалізація торгової марки, яка ідентифікує бренд.
- Слоган або фраза: «Чи ви мене чуєте зараз» — є важливою частиною бренду Verizon.
- Графіка: динамічні стрічки є частиною торгової марки бренду Coca-Cola.
- Форми: відмінні форми пляшки Coca Cola є торговими марками елементів цих брендів.
- Кольори: Owens-Corning є єдиним брендом скловолоконної ізоляції, яка може бути рожевою.
- Звуки: унікальна мелодія або набір нот може позначати бренд. Рінгтон NOKIA — відомий приклад.
- Аромати: троянда, жасмин, мускус аромат Chanel № 5 — є торговою маркою.
- Смаки: Kentucky Fried Chicken торгова марка з її особливим рецептом з одинадцяти трав і спецій для смаженої курки.
- Рух: Lamborghini має елемент торгової марки рух дверей автомобіля вгору.
Визначення[ред. | ред. код]
У законах більшості країн використовується правове визначення, запропоноване Американською асоціацією маркетингу (англ. American Marketing Association): «ім'я, термін, знак, символ, дизайн або комбінація всього цього, призначені для ідентифікації товарів або послуг одного продавця або групи продавців, а також для відмінності товарів чи послуг від товарів або послуг конкурентів». Примітно те, що у визначенні не вказана прив'язка бренду до людини, який створив (використовує) цей бренд.
Визначення слова «бренд» різними авторами
Бренд — це не річ, продукт, компанія або організація. Бренди не існують в реальному світі — це ментальні конструкції. Бренд найкраще описати як суму всього досвіду людини, його сприйняття речі, продукту, компанії або організації. Бренди існують у вигляді свідомості або конкретних людей, або суспільства.
- James R. Gregory, з книги «Leveraging the Corporate Brand»
Ми визначаємо бренд як торгову марку, яка в очах споживача вбирає в себе чіткий і значущий набір цінностей і атрибутів. Продукти зроблені на фабриці. Але продукт стає брендом лише в тому випадку, коли він набуває безліч відчутних, невідчутних і психологічних факторів. Головне, про що потрібно пам'ятати, — бренди не створюються виробником. Вони існують тільки у свідомості споживача.
- Charles Brymer, генеральний менеджер Interbrand Schecter
Бренд — це набір сприянь в уяві споживача.
- Paul Feldwick, виконавчий директор зі стратегічного планування BMP DDB, міжнародний директор з брендінгу-плануванню DDB
Ідентифікований продукт, сервіс, особистість або місце, створений таким чином, що споживач або покупець сприймає унікальну додану цінність, яка відповідає його потребам найкращим чином.
- Leslie De Chernatony, професор Brand Marketing і директор Centre for Research in Brand Marketing в Birmingham University Business School, автор декількох книг по брендингу
Бренди — це образні уявлення, збережені в пам'яті зацікавлених груп, які виконують функції ідентифікації і диференціації й визначають поведінку споживачів при виборі продуктів і послуг.
- Франц-Рудольф Еш, професор кафедри маркетингу університету м. Гіссен, Німеччина, директор Інституту дослідження брендів і комунікацій (Institut für Marken-und Kommunikationsforschung), Німеччина
Бренд — ім'я, що впливає на поведінку ринкових споживачів / покупців.
- Жан-Ноель Капферер, професор Стратегії маркетингу в Школі менеджменту HEC, Франція
Бренд являє собою слово, що позначає позицію, яку займає у свідомості масового споживача «масового суспільства» уявлення про даний масовий продукт(товар). Це уявлення про товар, який володіє рядом безумовних характеристик, причому тільки наявність всіх їх у сукупності дозволяє стверджувати, що даний товар може вважатися «брендом». Такими характеристиками є:
- Гарантована якість;
- Загальновідомість;
- Престижність;
- Загальнодоступність (з точки зору можливості покупки);
- Наявність значної кількості лояльних покупців;
- Легковпізнавані назву і логотип;
- Глобальну поширеність даної ТМ.
Саме сукупність всіх цих якостей несе в собі додаткову споживчу вартість, що характеризується поняттям «бренд».
- Ігор Олександрович Шелеп, НГТУ, кафедра зв'язків з громадськістю
Бренд — це форма існування граничної корисності в сприйманої світі.
- Попов Ілля Борисович, провідний економіст.
Існує два поняття «brand valuation» та «brand equity», які перекладаються однаково — «вартість бренду», але мають принципові відмінності. англ. Brand valuation — цінність бренду. англ. Brand equity — вартість бренду[en].
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікіцитати містять висловлювання на тему: Бренд |
![]() |
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бренд |
Література[ред. | ред. код]
- Бренди промислових підприємств: формування та ефективність використання: монографія / О. М. Ястремська, О. М. Тімонін, К. О. Тімонін ; [Харк. нац. екон. ун-т]. — Х. : Вид. ХНЕУ, 2013. — 244 с. : табл., іл. — Бібліогр.: с. 187—202 (198 назв). — ISBN 978-966-676-575-1
- Бренд у національній економіці України: монографія / Г. Я. Студінська ; М-во екон. розвитку і торгівлі України, Держ. НДІ інформатизації та моделювання економіки. — Київ: ДНДІІМЕ, 2016. — 375 с. : іл., табл., портр. — Бібліогр.: с. 317—343 (411 назв). — ISBN 978-617-7047-17-8
- Курбан О. В. [Архівовано 6 травня 2019 у Wayback Machine.] Бренд у системі сучасних соціальних комунікацій [Архівовано 20 травня 2022 у Wayback Machine.] // наук. журнал «Інформаційне суспільство» — 2014, Вип. 19. С. 56-58
- А. М. Цапенко, Е. А. Данилина «Товарный знак в системе брендинга информационных технологий». — М.: ИНИЦ «Патент», 2007. — с. 3 (рос.)
Посилання[ред. | ред. код]
- БРЕНД [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] Фармацевтична енциклопедія
- БРЕНД [Архівовано 7 березня 2016 у Wayback Machine.] ЕСУ
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Haigh, Robert (18 лютого 2014). Ferrari – The World's Most Powerful Brand. Brand Finance. Процитовано 9 лютого 2015.
- ↑ Kevin Lane Keller[en] Strategic Brand Management: Building, Measuring, and Managing Brand Equity [Архівовано 9 липня 2021 у Wayback Machine.] — ISBN 978-0-13-266425-7 — С. 30: Branding has been around for centuries as a means to distinguish the goods of one producer from those of another. In fact, the word brand is derived from the Old Norse word brandr, which means "to burn, " as brands were and still are the means by which owners of livestock mark their animals to identify them.
- ↑ Sanskrit Epic Mahabharat, Van Parva, Page 3000,Shalok 15-22
- ↑ Colapinto, John (3 жовтня 2011). Famous Names. The New Yorker. Архів оригіналу за 1 липня 2014. Процитовано 9 жовтня 2011.
- ↑ (U.S.) Trademark History Timeline. Архів оригіналу за 19 листопада 2012. Процитовано 24 листопада 2012.
- ↑ jstor.org
- ↑ Mildred Pierce, Newmediagroup.co.uk [Архівовано 6 грудня 2006 у Wayback Machine.]
- ↑ А. М. Цапенко, Е. А. Данилина «Товарный знак в системе брендинга информационных технологий». — М.: ИНИЦ «Патент», 2007. — с. 3.
- ↑ Merriamassociates.com[недоступне посилання з червня 2019]
|